اولین عکس از دو فراسیاره غول‌پیکر به دور ستاره‌ای خورشیدگون

تلسکوپ بسیار بزرگ (Very Large Telescope) رصدخانه جنوبی اروپا به تازگی موفق به شکار اولین عکس مستقیم از دو فراسیاره غول‌پیکر شده است که به دور ستاره‌ای شبیه به خورشید در حال گردش هستند.

اولین عکس از فراسیاره
دو فراسیاره‌ای که به دور ستاره خورشیدگون TYC 8998-760-1 می‌گردند با پیکان نشان داده شده‌اند. دیگر نقاطی که در تصویر مشاهده می‌شود ستاره‌های موجود در پس یا پیس زمینه هستند. ستاره‌شناسان با تعدد دفعات تصویربرداری توانستند سیاره‌ها را از ستاره‌های زمینه تشخیص دهند. حلقه‌ای که روی ستاره مکرزی دیده می‌شود ناشی از ایزار تاج‌نگار است.

به گزارش ایسنا و به نقل از نیواطلس (اصلاح و ویرایش از اورانوس)، اگرچه اخترشناسان تاکنون بیش از 4000 سیاره را خارج از منظومه شمسی شناسایی کرده‌اند، اما اکثر آنها به عنوان نقاط داده یا فرو رفته در نمودارهای نوری ظاهر می‌شوند. در حالی که اکنون ستاره شناسان برای اولین بار موفق به ثبت عکس از دو فراسیاره عظیم‌الجثه شده‌اند که به دور ستاره‌ای می‌گردند که شباهت زیادی به خورشید ما دارد.

این سامانه چند سیاره‌ای به دور ستاره‌ای به نام TYC 8998-760-1 می‌گردند که در صورت فلکی مگس قرار دارند و حدود 300 سال نوری از زمین فاصله دارند. این دو سیاره غول‌های گازی هستند که بسیار بزرگتر از غول‌های گازی منظومه ما هستند. یکی از آنها 14 برابر مشتری و دیگری 6 برابر آن جرم دارد.

آنها همچنین نسبت به سیاره‌های منظومه شمسی از ستاره میزبان خود بسیار دورتر هستند، به طوری که نزدیکترین آنها در فاصله 160 واحد نجومی و دومین سیاره نزدیک در فاصله 320 واحد نجومی از ستاره خود قرار دارند. برای درک این فاصله باید گفت که زمین یک واحد نجومی از خورشید فاصله دارد و نپتون فقط 30 واحد نجومی و حتی پلوتو نیز به طور متوسط تنها 39 واحد نجومی از خورشید فاصله دارد.

این منظومه قابل توجه اکنون به طور مستقیم توسط VLT شکار شده است. در این عکس، دو فراسیاره غولپیکر به وضوح به شکل دو نقطه نورانی در تاریکی اطراف قابل مشاهده هستند. درخشش ستاره میزبان آنها نیز در بالا سمت چپ تصویر مشاهده می‌شود

دایره سیاهی که درون ستاره دیده می‌شود، نتیجه استفاده از ابزار تصویربرداری نجومی به نام تاج‌نگار است که نور ستاره را برای کمک به تلسکوپ برای شناسایی سیاره‌های کم نورتر مسدود می‌کند.

این گروه تحقیقاتی می‌گوید که این نخستین باری است که به طور مستقیم از دو فراسیاره که در حال چرخش به دور یک ستاره خورشیدگون هستند، تصویربرداری می‌شود. البته این ستاره بسیار جوانتر از خورشید است و تنها 17 میلیون سال سن دارد و در مقایسه با خورشید ما که میانسال است و قدمت آن حدود 4.6 میلیارد سال است، نوزادی کیهانی به حساب می آید.

این دو سیاره بسیار جوان هستند و گرمای حاصل از شکل‌گیری آنها است که باعث می‌شود آنها اینچنین درخشان باشند.

این تنها عکسی نیست که تلسکوپ VLT از کودکی کیهانی ثبت کرده است. این تلسکوپ در اردیبهشت ماه از آنچه سیاره‌ای در حال شکل گیری و در ابر غلیظی از غبار و گاز اطراف ستاره‌ای جوان به نظر می‌آمد، عکسبرداری کرد.

 

منبع

درباره ی علی آزادگان

ستاره‌شناس آماتور، معلم نجوم، فیزیک‌دان، نویسنده و مترجم، عکاس و دانشجوی دکتری تخصصی اپتیک

مطلب پیشنهادی

داده‌های فراسیاره‌ای وب تقریباً خیلی خوب هستند

مطالعه‌ای جدید به احتیاط در تفسیر اثر انگشت شیمیایی که وب از سیارات فراخورشیدی جهان‌های …

دیدگاهتان را بنویسید