احتمال وجود عناصر سازنده حیات در سیارک بنو

مطالعات اخیر محققان نشان می‌دهد که سیارک بنو ممکن است دارای عناصر سازنده حیات باشد و زمانی روی سطح سنگی آن آب جاری بوده است.

به گزارش اورانوس و به نقل از ایسنا، دانشمندان ادعا می‌کنند که سیارک بنو ممکن است دارای عناصر سازنده حیات باشد و زمانی سطح آن مملو از آب بوده است. ماموریت اُسیریس-رِکس ناسا در 29 مهر ماه 1399 برای جمع آوری نمونه‌هایی از این سیارک در بنو فرود خواهد آمد تا در آینده این نمونه‌ها را برای بررسی دانشمندان به زمین باز گرداند. به عنوان بخشی از مقدمات این مأموریت، شش مقاله پژوهشی منتشر شده است که در آن تاریخ و ساختار این سیارک نزدیک زمین با استفاده از داده‌های جمع‌آوری شده توسط اُسیریس-رِکس که از سال 1397 به دور این سیارک می‌چرخد، منتشر شده است.در یکی از این مقالات، امی سایمون از ناسا گادرد گفته شواهدی از کربن و مواد آلی گسترده در سطح سیارک بنو یافت شده است. این مواد در رگ‌هایی که از میان سنگ‌های سطح سیارک عبور می‌کردند یافت شدند. به گفته محققان این اولین کشف تایید شده از حضور این عناصر سازنده حیات در سیارکی نزدیک به زمین است.

کشف مولکول‌های حیات و آب با جریان آزاد این باور را تقویت می‌کند که احتمالاً شهاب‌سنگ‌ها اولین اجزای سازنده حیات را به زمین حمل کرده‌اند.

اُسیریس-رِکس از زمان قرار ملاقات با بنو در اواسط سال 1397 بررسی‌های مداری دقیق از سطح این سیارک انجام داده است. این ماموریت داده‌هایی در مورد ترکیب و ساختار سیارک و همچنین شناسایی مکان‌های مناسب برای جمع‌آوری نمونه گردآوری کرده است.

سایمون و همکارانش از ناسا با استفاده از طیف سنج مادون قرمز نشان دادند که مواد حامل کربن مانند مولکول‌های آلی و مواد معدنی کربناته در اکثر سطح بنو حضور دارند. این محققان توضیح دادند که این اجزای سازنده حیات بر روی برخی سنگ‌ها یافت شده‌اند.

دانته لائورتا، محقق اصلی اُسیریس-رِکس، گفت: فراوانی مواد حامل کربن پیروزی بزرگ علمی برای این مأموریت است. اکنون خوشبین هستیم که خواهیم توانست نمونه‌ای از مواد آلی را جمع آوری و برگردانیم. این کار هدف اصلی مأموریت اُسیریس-رِکس است.

به گفته هانا کاپلان از مرکز گادارد ناسا، این موارد ممکن است از واقعیتی ناشی شده باشد که این سیارک زمانی آب روان داشته است. برخی از کربنات‌هایی که آنها یافتند شواهدی را نشان می‌دهد که آنها فقط از طریق فعل و انفعالات با آب در رگه‌های سنگ‌های سطح سیارک ایجاد شده‌اند طول آنها یک متر و چند سانتیمتر ضخامت دارند.

آنها دریافتند که سیارک مذکور حاوی عناصر سازنده حیات است و زمانی بخشی از سیارک بسیار بزرگتر پوشیده از آب بوده است.

منطقه‌ای از بنو که اُسیریس-رِکس بر روی آن فرود خواهد آمد، دهانه Nightingale است و از مواد تازه‌تری ساخته شده است و این به آن معناست که منظره واضح‌تری از منظومه شمسی اولیه را در اختیار دانشمندان قرار خواهد داد.

شش مقاله مذکور در مجلات Science و Science Advances منتشر شده است.

 

منبع

درباره ی علی آزادگان

ستاره‌شناس آماتور، معلم نجوم، فیزیک‌دان، نویسنده و مترجم، عکاس و دانشجوی دکتری تخصصی اپتیک

مطلب پیشنهادی

هلال انسلادوس از دید کاسینی

دانشمندان در انسلادوس فسفات کشف کردند

برای اولین بار فسفات در اقیانوسی فضایی کشف شد. کشف فسفات که در انسلادوس قمر …

دیدگاهتان را بنویسید