ثبت اولین تابش رادیویی دریافت شده از فراسیارات

گروهی بین‌المللی از دانشمندان تابش رادیویی فراسیارات منتشر شده از صورت فلکی عوّا (Boötes) را شناسایی کرده‌اند. به گفته دانشمندان، این می‌تواند اولین انتشار رادیویی منتشر شده از فراسیارات باشد.

امواج رادیویی فراسیاره

به گزارش اورانوس و به نقل از ایسنا، گروهی از ستاره شناسان دانشگاه کرنل به تازگی مطالعه‌ای را در مجله Astronomy & Astrophysics منتشر کرده‌اند و در آن جزئیات تابش رادیویی منتشر شده از فراسیاره‌ای دوردست را که در صورت فلکی عوّا قرار دارد، گفته‌اند. اگرچه برای تأیید یافته‌های اخیر محققان، به مشاهدات بیشتری نیاز است؛ اما در صورت تأیید، این کشف می‌تواند اولین نمونه ثبت شده از انتشار رادیویی در فراسیارات باشد.

این کشف احتمالی بسیار مهم توسط محققان دانشگاه کرنل، دانشگاه پی‌اس‌ال فرانسه و دانشگاه اورلئان با استفاده از آرایه فرکانس پایین (Low-Frequency Array) که شبکه بزرگ تلسکوپ رادیویی واقع در هلند است انجام شده.

به گفته محققان، تحقیقات در ابتدا از طریق مشاهدات انجام شده بر روی سیاره مشتری آغاز شد، زیرا محققان در حال تلاش برای درک بهتر ارتباط بین سیگنال‌های رادیویی و میدان مغناطیسی این سیاره بودند.جیک ترنر، نویسنده ارشد این مطالعه از دانشگاه کرنل گفت که آزمایشات اولیه آنها در نهایت به عنوان الگویی برای بررسی‌های جدید سیارات مشابه که دهها سال نوری از زمین فاصله دارند، در نظر گرفته خواهد شد.

وی افزود: ما از سیاره مشتری برای شناسایی این پدیده کمک گرفتیم، به جستجوی این موضوع پرداختیم و آن را یافتیم.

پس از بررسی تقریباً ۱۰۰ ساعت مشاهدات رادیویی، محققان شاهد انتشار تابش رادیویی از فراسیارات که به دور ستاره‌هایی در صورت فلکی سرطان، عوّا و سیستم‌های اپسیلون آندرومدا  می‌چرخید، بودند؛ با این حال در نهایت صورت فلکی عوّا بود که نظر ستاره‌شناسان را به خود جلب کرد.

با بررسی بیشتر، محققان تشخیص دادند که فقط سیستم فراخورشیدی تاو عوّا (Tau Boötes) واقع در فاصله ۵۰ سال نوری از ما است که خصوصیات رادیویی قابل توجهی را به نمایش می گذارد که می‌تواند به آنها اجازه دهد از طریق میدان مغناطیسی آن دانسته‌های بیشتری نسبت به فراسیارات پیدا کنند.

ترنر در اظهارات خود توضیح داد که میدان مغناطیسی هر سیاره به ستاره‌شناسان اجازه می‌دهد تا ایده بهتری از خصوصیات داخلی و جوی این سیاره بدست آورند و خاطرنشان کرد که میدان مغناطیسی زمین به عنوان سپری از باد خورشیدی عمل می‌کند و باعث می‌شود زمین قابل سکونت باشد.

محققان اظهار کردند قدرت سیگنال‌های رادیویی منتشر شده از فراسیاره تاو-عوّا بی (Tau Boötes b) حدود ۵ تا ۱۱ گاوس است. شباهت‌ها حاکی از آن است که هسته این فراسیاره از هیدروژن فلزی ساخته شده است.

ترنر درباره تحقیقات تیم خود گفت: در این مطالعه یکی از اولین نشانه‌های شناسایی فراسیارات در محدوده رادیویی را ارائه دادیم. انتشار تابش متناوب رگباری رادیویی حاصل از این فراسیاره را مورد بررسی قرار دادیم. قدرت و قطبش سیگنال رادیویی و میدان مغناطیسی این سیاره با پیش بینی‌های نظری سازگار است.‌

از آنجا که سیگنال ضعیف بود، محققان در یافته‌های خود اظهار کردند که احتمال اینکه انتشار از جای دیگری صورت گرفته باشند نیز وجود دارد.

ترنر و همکاران او اکنون در حال انجام مطالعاتی با کمک چندین تلسکوپ رادیویی برای پیگیری سیگنال شناسایی شده هستند.

 

منبع

درباره ی علی آزادگان

ستاره‌شناس آماتور، معلم نجوم، فیزیک‌دان، نویسنده و مترجم، عکاس و دانشجوی دکتری تخصصی اپتیک

مطلب پیشنهادی

داده‌های فراسیاره‌ای وب تقریباً خیلی خوب هستند

مطالعه‌ای جدید به احتیاط در تفسیر اثر انگشت شیمیایی که وب از سیارات فراخورشیدی جهان‌های …

دیدگاهتان را بنویسید