بارش شهابی اسدی 98

بارش شهابی مشهور اسدی امسال شهاب‌های کمی برایمان ارمغان خواهد آورد.

بامداد دوشنبه 27 آبان اوج بارش شهابی اسدی خواهد بود اما به دو دلیل نمی‌توان انتظار شهابهای زیادی داشت. یکی اینکه بارش شهابی به خودی‌خود ضعیف شده و دیگر اینکه ماه نیز نزدیک به تربیع آخر است و آسمان بامدادی را روشن می‌کند.

نام این بارش برگرفته از کانون آن است که در صورت فلکی اسد قرار دارد. منشا شهاب‌های این بارش شهابی، دنباله‌دار تمپل-تاتل (Tempel-Tuttle) است که هر 33.3 سال به خورشید نزدیک می‌شود. هر بار که این دنباله‌دار از نزدیکی خورشید می‌گذرد، در مدار خود انبوهی از ذرات را برجای می‌گذارد. اگر زمین از میان این انبوده ذرات تازه به جای مانده بگذرد، بارش شهابی به طوفان شهابی بدل می‌شود.

اما این دنباله‌دار تا سال 1410 به مرکز منظومه شمسی نخواهد آمد و امسال بارشی ضعیف با حدود 10 تا 15 شهاب در ساعت را می‌توان انتظار کشید.

حضور ماه نیز آسمان بامدادی را روشن می‌کند و از آنجایی که بارشهای شهابی در ساعات پس از نیمه شب به اوج می‌رسند، پس همان تعداد کم شهاب‌ها هم ممکن است در نور ماه به چشم نیایند.

ولی با این وجود باز هم می‌توان به سراغ رصد این بارش شهابی رفت. حضور ماه در آسمان را نمی‌توان تغییر داد ولی می‌توان از آلودگی نوری شهر دور شد و نزدیک به آلودگی‌های نوری منطقه‌ای نیز نبود. از درخت‌های بزرگ و ساختمان‌ها نیز دور شد تا میدان دیدی که از آسمان داریم افزایش یابد.

درست است که تعداد شهابها کم خواهد بود اما خبرهای خوبی هم درباره این بارش وجود دارد. از آنجایی که مدار حرکت ذرات این بارش شهابی به دور خورشید برخلاف مدار حرکت زمین به دور خورشید است، این ذرات با جو زمین شاخ‌به‌شاخ برخورد می‌کنند و در نتیجه این شهاب‌ها سرعت‌شان از دیگر شهاب‌ها بیشتر و حدود 72 کیلومتر در ثانیه است. چنین سرعت زیادی موجب ایجاد شهاب‌های درخشانی می‌شود که اثر و بخار آنها پس از عبورشان هم باقی می‌ماند.

بارش شهابی اسدی می‌تواند آذرگوی‌های درخشانی هم داشته باشد اما با وجود کاهش شهاب‌ها احتمال دیدن چنین شهاب‌هایی کم است.

درباره ی علی آزادگان

ستاره‌شناس آماتور، معلم نجوم، فیزیک‌دان، نویسنده و مترجم، عکاس و دانشجوی دکتری تخصصی اپتیک

مطلب پیشنهادی

عکاسی از بارش شهابی

عکاسی از بارش شهابی

آیا تاکنون عکاسی از بارش شهابی به ذهن‌تان رسیده؟ در این راهنما به شما خواهیم …

دیدگاهتان را بنویسید