کشف یکصد دنیای خنک در نزدیکی خورشید

شهروند-دانشمندها با کمک تلسکوپ کک در مائوناکیا هاوایی، تقریباً ۱۰۰ دنیای خنک را در نزدیکی خورشید کشف کرده‌اند. این‌ها خنک‌ترین کوتوله قهوه‌ای هستند که تابحال کشف شده‌اند.

کوتوله قهوه‌ای

به گزارش اورانوس و به نقل از ایسنا، این اجرام از سیارات بزرگ‌تر اما از کوتوله‌های قهوه‌ای سبک‌تر هستند. علاوه بر این، این اجرام در بین خنک ترین اجرام شناخته شده قرار دارند و به اندازه کافی خنک هستند تا مانند زمین از ابرهای آبی (water clouds) برخوردار شوند.

آرون میسنر محقق این مطالعه از بنیاد ملی علوم آمریکا گفت: این اجرام خنک فرصتی برای درک ساختار جدید در شکل گیری و جو سیارات فراتر از منظومه شمسی را برای ما فراهم می‌کنند. این مجموعه کوتوله‌های قهوه‌ای خنک همچنین به ما امکان می‌دهد تا به طور دقیق تعداد جهان‌های شناور آزاد (free-floating worlds) را که در فضای بین ستاره‌ای در نزدیکی خورشید در حال گردش هستند، تخمین بزنیم.

کوتوله‌های قهوه‌ای ستارگان کوچکی هستند که هنگام تشکیل شدن مرکزشان، به اندازه کافی داغ نمی‌شوند تا فرایند ذوب یا همجوشی هسته‌ای در آن‌ها به وجود آید. به عبارت دیگر آن‌ها به خورشیدهای نورانی و گرم تبدیل نمی‌شوند بلکه بلافاصله پس از تشکیل سرد می‌شوند و نوری از خود نمی‌تابانند بگونه‌ای که به سختی دیده می‌شوند.

دانشمندان این مطالعه با استفاده از طیف سنج حساس مادون قرمز رصدخانه کک، دما و گازهای موجود در جو آنها را اندازه‌گیری کردند. هر طیف در اصل اثر انگشتی است که به دانشمندان امکان می‌دهد کوتوله قهوه‌ای خنکی را از انواع دیگر ستاره‌ها متمایز و کشف کنند.

مشاهدات دیگر انجام شده توسط تلسکوپ فضایی اسپیتزر ناسا، رصدخانه مونت مگانیک و رصدخانه لاس کامپاناس نیز به جمع آوری اطلاعات از دمای کوتوله قهوه‌ای کمک کرد.

کوتوله‌های قهوه‌ای بعضی اوقات به عنوان ستاره‌های شکست خورده شناخته می‌شوند. جرم پایین، درجه حرارت پایین و عدم واکنش هسته‌ای داخلی آنها را به شدت ضعیف و تشخیص آنها را بسیار دشوار ساخته است. به همین دلیل، هنگام جستجوی خنک‌ترین کوتوله‌های قهوه‌ای، ستاره شناسان فقط می‌توانند امیدوار باشند که چنین اجرامی را تنها نزدیک به خورشید شناسایی کرده و تشخیص دهند.

برای این مطالعه ستاره شناسان با بیش از ۱۰۰ هزار شهروند-دانشمند همکاری کردند. این داوطلب‌ها با جدیت تمام پیکسل به پیکسل تصاویر تلسکوپ را بررسی کردند تا حرکات ظریف کوتوله‌های قهوه‌ای و سیارات را شناسایی کنند.

 

منبع

درباره ی علی آزادگان

ستاره‌شناس آماتور، معلم نجوم، فیزیک‌دان، نویسنده و مترجم، عکاس و دانشجوی دکتری تخصصی اپتیک

مطلب پیشنهادی

نواختر ذات الکرسی

درخشش ناگهانی نواختر در ذات الکرسی

ستاره‌ای که در صورت فلکی ذات الکرسی در اواخر اسفند 1399 شروع به خودنمایی کرده …

دیدگاهتان را بنویسید