نصب چرخ‌های مریخ نورد “پشتکار”

چرخ‌های مریخ‌نورد پشتکار نصب شد. سه چرخ از ۶ چرخ مریخ نورد “پشتکار”  (Perseverance) در تاریخ 11 فروردین 1399 در مرکز فضایی کندیِ فلوریدا بر روی این مریخ‌نورد نصب شدند.

به گزارش ایسنا و به نقل از فیز (اصلاح و ویرایش خبر از اورانوس)، ناسا با نصب قطعات نهایی مریخ‌نورد “پشتکار”، آن را برای سفر به مریخ آماده می‌کند. این مریخ‌نورد که پیشتر “مارس ۲۰۲۰ ” نامیده می‌شد، قرار است پس از پرتاب به بررسی مریخ بپردازد.

نصب چرخ‌های مریخ‌نورد پشتکار
نصب چرخ‌های مریخ‌نورد پشتکار

 

مونتاژ نهایی و آزمایش مریخ‌نورد “پشتکار” ناسا در مرکز فضایی کندی در فلوریدا با نزدیک شدن به پرتاب این مریخ‌نورد در تیر ماه همچنان ادامه دارد. در آخرین مراحل، چرخ‌های مریخ‌نورد و چتر نجات نصب شده‌اند. قطر هر یک از این چرخ‌ها ۵۲.۶ سانتی‌متر است.

 

آماده برای ماموریت

کار بخش داخلی این مریخ‌نورد، در حال حاضر کاملا به پایان رسیده است. بخش نهایی سیستم مریخ‌نورد پشتکار، از هفت موتور تشکیل شده که قسمت‌های گوناگونی از جمله یک بازوی رباتیک را شامل می‌شوند. کار این بازوی رباتیک، جمع‌آوری نمونه‌های مورد نظر از سطح مریخ و گذاشتن آنها در یک قوطی است تا برای انتقال به زمین آماده شوند.

این عملیات احتمالا این کاوشگر را برای پرتاب به سوی سیاره سرخ آماده خواهد کرد. پرتاب مریخ‌نورد “پشتکار”، برای تیر ماه 1399 برنامه‌ریزی شده و بر اساس برنامه‌ریزی‌ها باید در بهمن ماه 1399 به مریخ برسد. این مریخ‌نورد، مجموعه‌ای از تجهیزات علمی مانند رادار زمین‌نفوذ، طیف‌سنج برای بررسی ترکیبات خاک و چندین دوربین برای ثبت تصاویر پانوراما و کلوزآپ از سطح مریخ را با خود حمل می‌کند. استقامت، بالگردی کوچک و ابزاری برای تولید اکسیژن از دی‌اکسید کربن نیز به همراه خواهد داشت. همه این تجهیزات به این دلیل طراحی شده‌اند که اکتشافات آینده هم توسط ربات و هم توسط انسان، ساده‌تر و کارآمدتر صورت بگیرد.

این ماموریت، دو هدف دارد. نخستین هدف، بررسی‌های علمی برای درک محیط مریخ در گذشته و حال و همچنین قابل سکونت بودن آن است. دلیل دوم نیز جمع‌آوری نمونه‌هایی از خاک مریخ برای آوردن به زمین است. ماموریت دیگری که برای سال 1405 برنامه‌ریزی می‌شود، قرار است لوله‌های آزمایشی جمع‌آوری شده توسط مریخ‌نورد “پشتکار” را به زمین بازگرداند تا مورد بررسی جامع‌تر قرار بگیرند.

 

منبع: فیز

درباره ی علی آزادگان

ستاره‌شناس آماتور، معلم نجوم، فیزیک‌دان، نویسنده و مترجم، عکاس و دانشجوی دکتری تخصصی اپتیک

مطلب پیشنهادی

اولین عکس تلسکوپ فضایی جیمز وب از مریخ اسرار جو آن را آشکار می‌کند

عکس مادون قرمز از مریخ که توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب گرفته شده است، ویژگی‌های …

دیدگاهتان را بنویسید