پرداخت 90 میلیون دلاری ناسا برای استفاده از یک صندلی سایوز

به رغم اعزام دو فضانورد آمریکایی به ایستگاه فضایی بین‌المللی از خاک آمریکا، ناسا همچنان پاییز امسال ۹۰ میلیون دلار به سازمان فضایی روسیه برای اعزام فضانوردان آمریکایی به ایستگاه فضایی با موشک سایوز پرداخت خواهد کرد.

فضاپیمای سایوز

به گزارش ایسنا به نقل از دیلی‌میل (اصلاح و ویرایش از اورانوس)، ناسا و شرکت اسپیس‌ایکس موفق شدند هفته گذشته پس از نزدیک به ۱۰ سال، دو فضانورد آمریکایی را از خاک این کشور به ایستگاه فضایی بین‌المللی اعزام کنند.

با انجام این ماموریت و پرتاب کرودراگون، داگلاس جی. هارلی و روبرت ال. بهنکن به فضا رفتند و هم‌اکنون از اعضای ماموریت اکسپدیشن ۶۳ هستند.

این ماموریت با این هدف انجام شد که آمریکایی‌ها از این پس برای اعزام فضانورد به ایستگاه فضایی بین‌المللی به روس‌ها وابسته نباشند.

ولی دو هفته پیش از این ماموریت، ناسا در گفت‌وگو با سازمان فضایی روسیه اعلام کرد که در پاییز امسال ۹۰ میلیون دلار به روسها پرداخت خواهد کرد تا پاییز امسال فضانوردان آمریکایی با فضاپیمای آنها به فضا اعزام شوند.

مبلغی که به روسیه پرداخت می‌شود مربوط به یک صندلی در فضاپیمای روسها است تا  آن‌ها کیت رابینز فضانورد ناسا را به ایستگاه فضایی بین‌المللی برسانند.

وی به عنوان مهندس پرواز شش ماه را در فضا سپری خواهد کرد و یکی از اعضای ماموریت اکسپدیشن ۶۴/۶۳ خواهد شد.

جیم برایدنستاین رئیس ناسا سال گذشته در بازدید از شرکت اسپیس‌ایکس گفته بود: نیازمندیم که مطمئن شویم ایستگاه فضایی حتی یک روز هم از حضور فضانورد آمریکایی خالی نباشد. بنابراین همکاری خود با سازمان فضایی روسیه را ادامه می‌دهیم.

وی ادامه داد، اگر همه‌ چیز مطابق برنامه‌ریزی‌ها پیش رود، دیگر نیاز به صندلی اضافه فضاپیمای سایوز نخواهیم داشت.

رئیس ناسا افزود: وقتی کپسول کرودراگون به زمین بازگردد و عملکردش را بررسی کنیم، خواهیم فهمید که کجا قرار داریم و تصمیم میگیریم که به صندلی دوم سایوز نیاز داریم یا خیر و آنگاه مذاکره در این باره را شروع خواهیم کرد.

برایدنستاین گفته که ناسا هنوز تصمیم نگرفته برای پرتاب بهار ۲۰۲۱ میلادی، به صندلی دیگری از فضاپیمای سایوز روسی‌ها نیاز پیدا خواهد یاخیر؟

 

منبع

درباره ی علی آزادگان

ستاره‌شناس آماتور، معلم نجوم، فیزیک‌دان، نویسنده و مترجم، عکاس و دانشجوی دکتری تخصصی اپتیک

مطلب پیشنهادی

ماه‌نشین‌های جدید ناسا برای آرتمیس

ناسا 3 ماه‌نشین برای آرتمیس انتخاب کرد

ناسا اعلام کرد که سه ماه‌نشین (Lunar Lander) را برای ماموریت بازگرداندن انسان به ماه، …

دیدگاهتان را بنویسید