شکست سومین نمونه اولیه استارشیپ

شرکت فضایی اسپیس‌ایکس اعلام کرد: آزمایش نمونه اولیه SN۳ فضاپیمای استارشیپ با شکست مواجه شد. در ویدئویی که ساکنان محلی از این رویداد ثبت کرده‌اند، پس از انتقال سوخت نمونه اولیه موشک از داخل جمع و تحت فشار منفجر می‌شود.

شکست نمونه استارشیپ

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از ناسا اسپیس‌فلایت، این شرکت خصوصی با ساخت نمونه‌های آزمایشی از فضاپیمای استارشیپ آزمایش‌های مختلفی را روی آن‌ها انجام می‌دهد. این آزمایش‌ها از حدود یک سال پیش آغاز شده است.

در تابستان سال ۲۰۱۹ نمونه اولیه‌ای با نام استارهاپر (Starhopper) آزمایش‌های موفقی را پشت سر گذاشت؛ آزمایش‌های مختلفی نیز قرار بود روی نمونه اولیه و آزمایشی اخیر که SN۳ نام دارد انجام شود؛ اما تست اولیه‌ به خوبی پیش نرفت و شکست خورد.

ایلان ماسک، رئیس شرکت اسپیس‌ایکس با انتشار یک توییت گفت: ممکن است اشتباه در پیکربندی منجر به بروز مشکل در آزمایش شده باشد؛ با بررسی مجدد این آزمایش دوباره انجام می‌شود.

در تست اخیر قرار بود توانایی فضاپیما برای تحمل فشار زیاد سوخت بسیار سرد آزمایش شود که منجر به از هم پاشیده شدن فضاپیما شد.

استارشیپ قرار است در مأموریت‌های مریخ و اکتشافی مورد استفاده قرار بگیرد و به فضانوردان خدمات رسانی کند. شکست استارشیپ ممکن است سالهای طولانی محروم بودن ایالات متحده از دسترسی به مدار زمین را افزایش دهد.

این آزمایش در سکوی پرتاب «بوکا چیکا» واقع در تگزاس انجام شد.

 

منبع: یونیورس تودی

درباره ی علی آزادگان

ستاره‌شناس آماتور، معلم نجوم، فیزیک‌دان، نویسنده و مترجم، عکاس و دانشجوی دکتری تخصصی اپتیک

دیدگاهتان را بنویسید