هزاران سیه‌سیاره به دور سیاه‌چاله‌ها می‌گردند

دانشمندان حدس می‌زنند که ممکن است هزاران سیه‌سیاره در حال چرخش به دور منطقه امن سیاهچاله‌ها وجود داشته باشد.

سیه‌سیارات

به گزارش اورانوس و به نقل از ایسنا، دانشمندان طی این مطالعه با شبیه‌سازی‌هایی که انجام دادند دریافتند که این سیارات سیاه‌چاله‌ای سبب ایجاد هاله‌ای از گرد و غبار در  اطراف سیاهچاله می‌شوند. به گفته محققان، این جهان‌ها ممکن است از دور هم جمع شدن گرد و غبار در حال چرخش به دور هیولای گرانشی عظیم ایجاد شده باشند.

محققان معتقدند که این سیه‌سیارات (blanets) خارج از خط برف زندگی می‌کنند که در این منطقه مواد می‌توانند به یخ چگالیده شوند و احتمالاً جرم آنها بین ۲۰ برابر تا ۳۰ هزار برابر جرم زمین است و این سیارات می‌توانند گرد و غبارهای پوشیده از برف را که به دور سیاه چاله می‌چرخند را تشکیل دهند. طی این مطالعه محققان با انجام آزمایشات بسیار متوجه این موضوع شدند و توانستند به صورت تقریبی جرم آنها را دریابند.

محققان دانشگاه کاگوشیما اظهار کرده‌اند، سیارات وقتی بوجود می‌آیند که گرد و غبارهای در حال چرخش اطراف ستاره به یکدیگر متصل شوند و قرصی را تشکیل دهند. و این چیزی است که اخترشناسان این دانشگاه درباره تشکیل سیارات سنتی تصور می‌کنند.

محققان می‌گویند سیاه‌چاله با یک میلیون جرم خورشیدی می‌تواند سیاره را قادر سازد تا در فاصله ۱۳ سال نوری دورتر از آن نیز گردش کند. با این حال، محققان این گروه همچنین خاطرنشان کردند که شرایط موجود در اطراف سیاه‌چاله برای تولد سیه‌سیاره مناسب است. یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهد که سیه‌سیارات در طول عمر خود (۱۰۰ میلیون سال) می‌توانند اطراف هسته‌های فعال کهکشان‌هایی با درخشندگی نسبتاً کم ایجاد شوند.

 

منبع

درباره ی علی آزادگان

ستاره‌شناس آماتور، معلم نجوم، فیزیک‌دان، نویسنده و مترجم، عکاس و دانشجوی دکتری تخصصی اپتیک

مطلب پیشنهادی

سیاهچاله ساکت ابر ماژلان بزرگ

کشف سیاهچاله ساکت درست خارج از کهکشان راه شیری

وقتی ستاره‌ای پرجرم بمیرد چه اتفاقی می‌افتد؟ دانش متعارف (و شواهد رصدی) می‌گوید که فرو …

دیدگاهتان را بنویسید