اولین سیاهچاله تصویربرداری شده تکان می‌خورد

دانشمندان در خبری که برای جامعه علمی خبری بسیار بزرگ است، اعلام کردند سیاهچاله M87 که نخستین سیاهچاله‌ی به تصویر کشیده شده‌ی تاریخ است، تکان می‌خورد .

سیاهچاله تکان می‌خورد

به گزارش اورانوس و به نقل از ایسنا، هنگامی که دانشمندانِ برنامه‌ی همکاری تلسکوپ افق رویداد (EHT) سال گذشته اولین تصویر از سیاهچاله را ارائه دادند، همگان آن را موفقیت بزرگ علمی دانستند.

اکنون این دانشمندان مطالعه‌ای را بر اساس تجزیه و تحلیلی جدید از مجموعه داده‌های بایگانی شده این سیاهچاله منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد این غول فضایی با جرم ۶.۵ میلیارد برابر خورشید، لرزان و سوسو زن است و تکان می‌خورد .

نتایج حاصل از این تجزیه و تحلیل جدید که در قالب مقاله‌ای در مجله Astrophysical Journal این هفته منتشر شده است، نشان می‌دهد که سایه هلالی شکل اطراف این سیاهچاله به نظر لرزان است.تیم محققان EHT از درس‌هایی که سال گذشته از تحقیقات خود درباره این سیاهچاله آموخته بود برای تجزیه و تحلیل مجموعه داده‌های آن از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ استفاده کرد که برخی از آنها تاکنون منتشر نشده بودند.

سیاهچاله

ماسیک ویلگوس سرپرست این مطالعه جدید می‌گوید: با وضوح زاویه‌ای باورنکردنی که تلسکوپ افق رویداد دارد، می‌توانیم انجام بازی بیلیارد در کره ماه را مشاهده کنیم و حتی جزئیات آن را از دست ندهیم!

وی افزود: سال گذشته ما تصویری از سایه سیاهچاله‌ای را دیدیم که متشکل از هلالی روشن است که توسط پلاسمای داغ در اطراف M87 و قسمت مرکزی تاریک تشکیل شده است؛ جایی که انتظار داریم افق رویداد سیاهچاله باشد. اما این نتایج تنها براساس مشاهدات انجام شده طی بازه زمانی یک هفته‌ای در ماه آوریل ۲۰۱۷ بود که برای دیدن بسیاری از تغییرات بسیار کوتاه است.

مشاهدات جدید که توسط مجموعه‌ای از کارهای اولیه‌ی تلسکوپ از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ تاکنون انجام شده است، امکان بینش گسترده‌تری در مورد حرکات و رفتارهای M87 را فراهم کرده است، چیزی که از چند موضوع تعجب‌آور پرده برداشته است.

محققان می‌گویند این غول فضایی لرزان امکانات جدیدی را پیش روی ما می‌گذارد. به طور کلی، مشاهدات جدید نتایج مورد انتظار دانشمندان را نشان داده است: به عنوان مثال قطر سایه سیاهچاله با نظریه نسبیت عام اینیشتین برای سیاهچاله ۶.۵ میلیارد برابر جرم خورشید مطابقت دارد.

با این حال محققان دریافتند در حالی که قطر هلال ثابت بود، اما حلقه آن لرزان است. اگرچه ممکن است تغییرات زیاد به نظر نرسد، اما در واقع خبر بزرگی برای جامعه علمی است، چرا که برای اولین بار محققان می‌توانند ساختار دینامیکی جریان پیوسته را در مجاورت با افق رویداد سیاه چاله در شرایط گرانش شدید مشاهده کنند.

مطالعه این منطقه بینشی بی‌سابقه در مورد پدیده‌های مختلفی را فراهم می‌کند و به دانشمندان امکان می‌دهد آزمون‌های جدیدی را برای نظریه نسبیت عام تنظیم کنند.

علاوه بر این، گنجینه‌ای از داده‌ها وجود دارد که منتظر بررسی هستند. محققان در حال حاضر روی تجزیه و تحلیل داده‌های مشاهدات سال ۲۰۱۸ کار می‌کنند. همانطور که جفری بوور دانشمند پروژه EHT می‌گوید، اکنون زمان واقعا هیجان انگیزی برای مطالعه سیاهچاله‌ها است.

 

منبع

درباره ی علی آزادگان

ستاره‌شناس آماتور، معلم نجوم، فیزیک‌دان، نویسنده و مترجم، عکاس و دانشجوی دکتری تخصصی اپتیک

مطلب پیشنهادی

سیاهچاله ساکت ابر ماژلان بزرگ

کشف سیاهچاله ساکت درست خارج از کهکشان راه شیری

وقتی ستاره‌ای پرجرم بمیرد چه اتفاقی می‌افتد؟ دانش متعارف (و شواهد رصدی) می‌گوید که فرو …

دیدگاهتان را بنویسید