رکورد فعالیت روی ماه؛ ماه‌نشین چانگئه-4

ماه‌نشین و ماه‌نورد چانگئه-4 کار خود را برای هفدهمین روز قمری در حاشیه ماه از سر گرفتند و به این ترتیب رکورد حضور در ماه را در اختیار دارند.

ماه‌نشین چانگئه-4
عکسی که ماه‌نورد یوتو-2 از ماه‌نشین چانگئه-4 گرفته

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از شینهوا (اصلاح و ویرایش از اورانوس)، طبق برنامه مرکز اکتشافات اداره ملی فضایی چین، هر دو در وضعیت عادی قرار دارند و  مأموریت خود را در حال حاضر مجدد آغاز کرده‌اند.

 

 

کاوشگر Chang’e-۴ در چین در تاریخ 17 آذر 1397 پرتاب و نخستین  فرود نرم در دهانه فون کارمن در حوضه قطب جنوب-آیتکن در پشت ماه در تاریخ 13 دی 1397 انجام شد.

یک روز قمری برابر با ۱۴ روز بر روی زمین است؛کاوشگر Chang’e-4 که ​​به دلیل کمبود انرژی خورشیدی، در طی شب قمری به حالت خفته تبدیل شد می‌شود، حدود ۴۷۰ روز زمین بر روی ماه مانده است.

مریخ‌نورد یوتو-2 Yutu-۲ یا Jade Rabbit-۲ بسیار طولانی تر از عمر طراحی سه ماهه خود کار کرده و بدین ترتیب رکورد ماه‌نشین چانگئه-4 برای حضور در ماه را به بیش از 15 ماه رساندند.

ماه‌نورد یوتو-2
عکسی که ماه‌نشین چانگئه-4 از ماه‌نورد یوتو-2 گرفته

وظایف علمی مأموریت چانگ ای چهار شامل انجام مشاهدات نجومی رادیویی با فرکانس پایین، بررسی زمین و فرم‌های زمینی، تشخیص ترکیب مواد معدنی و ساختار سطح کم عمق قمری و اندازه گیری تابش نوترون و اتم‌های خنثی است.

درباره ی علی آزادگان

ستاره‌شناس آماتور، معلم نجوم، فیزیک‌دان، نویسنده و مترجم، عکاس و دانشجوی دکتری تخصصی اپتیک

مطلب پیشنهادی

دهانه لانگرنوس

ده عارضه مغفول مانده و کمتر رصد شده‌ ماه

از عشق ماه افتادی؟ با این 10 عارضه رصد ماه که ممکن است فراموش کرده …

دیدگاهتان را بنویسید