دوربین‌های پیشرفته پشتکار

ناسا با نصب قطعات نهایی مریخ‌نورد “پشتکار” (Perseverance)، آن را برای سفر به مریخ آماده می‌کند. این مریخ‌نورد که پیشتر “مارس ۲۰۲۰” نامیده می‌شد، قرار است پس از پرتاب به بررسی مریخ بپردازد. دوربین‌های مریخ‌نورد پشتکار در نوع خود منحصربه‌فرد هستند.

دوربینهای مریخ‌نورد پشتکار

 

به گزارش ایسنا (اصلاح و ویرایش از اورانوس)، مونتاژ نهایی و آزمایش مریخ‌نورد “پشتکار” ناسا در مرکز فضایی کندی در فلوریدا با نزدیک شدن به پرتاب این مریخ‌نورد در تیر ماه همچنان ادامه دارد.

مریخ‌نورد پشتکار پیشرفته‌ترین وسیله‌ای است که آژانس فضایی تاکنون ساخته. دوربین‌های پشتکار نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

دوربین‌های پشتکار

ناسا در حال حاضر قبل از ارسال این مریخ‌نورد به فضا همه جنبه‌های مریخ نورد جدید خود را آزمایش می‌کند و چشم‌های شیشه‌ای(دوربین‌های تعبیه شده بر روی این مریخ‌نورد) نیز جزو این آزمایش‌ها محسوب می‌شوند که اکنون ناسا در حال آزمایش این دوربین‌ها است.

مریخ‌نورد استقامت دارای ۹ دوربین مهندسی، هفت دوربین علمی و هفت دوربین ورودی و فرود خواهد بود.

نام این دوربین‌ها عبارتند از: دوربین “نَوکمز” (Navcams)، دوربین “هِیزکمز” (Hazcams) ، دوربین “سوپرکم” (SuperCam) و دوربین “مست‌کم-زد” (Mastcam-z) که برخی از آنها نصب و مورد آزمایش قرار گرفته‌اند.

دوربین‌های ناوکمز برای ثبت تصاویر پانوراما، دوربین‌های هزکمز برای ثبت تصاویر از مکان‌هایی که رفتن به درون آنها مشکل است، دوربین سوپرکم برای مطالعه سنگ‌های مریخی با تأکید بر جستجوی نشانه‌های زندگی، گذشته یا حال مورد استفاده قرار می‌گیرد و دوربین مست‌کم-زد نیز تصاویر چند وجهی را ثبت خواهد کرد.

ناسا در یک وبلاگ نوشت: مریخ‌نورد پشتکار که مجهز به “ابزارهای علوم بینایی” (visionary science instruments)، پس از نصب چندین دوربین تحت “آزمایش چشم” قرار گرفت. این مریخ‌نورد شامل یک دسته از دوربین‌ها با قابلیت‌های تصویربرداری بالا است که هر کدام از آنها قابلیت‌های متفاوت و خوبی دارند. این قابلیت‌ها به این مریخ‌نورد اجازه می‌دهد تا به راحتی در سیاره سرخ کاوش کند و به طور تخصصی هر آنچه در آنجا رخ می‌دهد را مورد بررسی و مطالعه قرار دهد.

پرتاب مریخ‌نورد پشتکار دو هدف دارد. نخستین هدف، بررسی‌های علمی برای درک محیط مریخ در گذشته و حال و همچنین قابل سکونت بودن آن است. دلیل دوم نیز جمع‌آوری نمونه‌هایی از خاک مریخ برای آوردن به زمین است. در حال حاضر پرتاب این مریخ نورد برای تیر ماه سال جاری برنامه ریزی شده است که ممکن است زمان پرتاب به دلیل شیوع ویروس کرونا به تعویق بیفتد.

این مریخ‌نورد، مجموعه‌ای از تجهیزات علمی مانند رادار زمین‌نفوذ، طیف‌سنج برای بررسی ترکیبات خاک و چندین دوربین برای ثبت تصاویر پانوراما و کلوزآپ از سطح مریخ را با خود حمل می‌کند. پشتکار، بالگردی کوچک و ابزاری برای تولید اکسیژن از دی‌اکسید کربن نیز به همراه خواهد داشت.

 

منبع: ناسا

درباره ی علی آزادگان

ستاره‌شناس آماتور، معلم نجوم، فیزیک‌دان، نویسنده و مترجم، عکاس و دانشجوی دکتری تخصصی اپتیک

مطلب پیشنهادی

دریاچه سالدا مریخ پشتکار

پشتکار شباهت نمونه‌های مریخ را با دریاچه سالدا مقایسه می‌کند

مریخ‌نورد پشتکار مشغول کاوش و یافتن نشانه‌های احتمالی حیات در سطح مریخ است. این نمونه‌ها …

دیدگاهتان را بنویسید