اولین عکس تیان‌ون-1 چین از مریخ

کاوشگر تیان‌ون-1 چین که در حال حاضر در مدار مریخ می‌گردد عکس های جدیدی از این سیاره در طول اولین ماه حضورش در مدار مریخ ثبت کرده است.

عکس رنگی مریخ تیان‌وان-1

به گزارش اورانوس و به نقل از ایسنا، این فضاپیمای بدون سرنشین که در مدار مریخ قرار دارد در طول ماه‌های آینده یک مریخ‌نورد را بر روی سطح مریخ قرار خواهد داد.

سازمان ملی فضایی چین (CNSA) این تصاویر را در روز پنجشنبه به اشتراک گذاشت. این تصاویر شامل دو تصویر سیاه‌ و سفید و یک تصویر رنگی که سطح نارنجی این سیاره‌ی خاکی را نشان می‌دهد است.تیان‌ون-۱ یکی از سه ماموریت سفر به مریخ در سال 1399 است و تنها ماموریتی است که هم شامل مدارگرد و هم سطح‌نورد می‌شود. این سه تصویر جدید توسط دوربین‌های کاوشگر گرفته شده است که به سازمان ملی فضایی چین کمک می‌کند سطح سیاره را برای یافتن مکانی مناسب برای فرود سطح‌نورد فراهم کنند.

عکس مریخ چین تیان‌ون-1

تصویر رنگی با دوربین وضوح متوسط گرفته شده و منطقه شمالی سیاره را نشان می‌دهد و دو تصویر سیاه‌ و سفید دیگر با دوربین با وضوح بالا از فاصله ۳۳۰ کیلومتری گرفته شده است. وضوح آن‌ها ۰.۷ متر است که به دوربین اجازه می‌دهد از دهانه‌های کوچک، تپه‌های شنی، پستی بلندی‌ها و سایر بخش‌های سطح سیاره تصاویری واضح بگیرند.

عکس مریخ چین تیان‌ون-1

این تصاویر پس از اتمام مانور جابجایی مدار انجام شد و کاوشگر پیش از اقدام به فرود سه ماه در این مدار جدید خواهد ماند و در این زمان سطح مریخ با استفاده از دوربین‌ها و حسگرها برای جمع آوری اطلاعات بیشتر مخصوصا برای یافتن مکانی مناسب برای فرود بررسی خواهد کرد.

عکس مریخ چین تیان‌ون-1
عکسی که تیان‌ون-1 چینی قبل از ورود به مدار مریخ گرفته

اگر چین فرودی موفقیت آمیز داشته باشد تبدیل به دومین کشوری خواهد شد که پس از ایالات متحده توانسته سطح‌نوردی به مریخ بفرستد.

مریخ‌نورد چین اطلاعاتی از آب‌های زیرسطح مریخ جمع‌آوری خواهد کرد و به دنبال نشانه‌هایی از حیات میکروسکوپی می‌گردد.

هر سه ماموریت به مریخ در تیر ماه 1399 انجام شدند تا از نزدیکی مریخ و زمین که هر دو سال یک بار اتفاق می‌افتد استفاده کنند.

ماموریت تیان‌ون-۱ برای چین که در سال 1382 موفق شد فضانورد به مدار زمین فرستاده و همچنین نمونه‌هایی از سطح ماه به زمین آورده است بلندپروازانه‌ترین ماموریت تاکنون است.

 

منبع

درباره ی علی آزادگان

ستاره‌شناس آماتور، معلم نجوم، فیزیک‌دان، نویسنده و مترجم، عکاس و دانشجوی دکتری تخصصی اپتیک

مطلب پیشنهادی

اثر امواج روی سطح مریخ

ثبت تصاویری از امواج باستانی حک شده در دامنه کوهی در مریخ

مریخ‌نورد کنجکاوی ناسا از صخره‌هایی که امواج کوچکی از دریاچه‌ی باستانی مریخ بر روی آنها …

دیدگاهتان را بنویسید