کشف ابرزمین نادر

ستاره‌شناسان دانشگاه کنتربری (UC) نیوزیلند سیاره ابرزمین (Super-Earth)  نادر جدیدی را در مرکز کهکشان راه شیری کشف کردند. احتمال کشف چنین سیاره‌ای یک در میلیون است. این سیاره جز معدود سیاراتی است که دارای اندازه و مدار معادل زمین است.

فراسیاره ابرزمین

به گزارش ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست (اصلاح و ویرایش از اورانوس)، جرم این ابرزمین چیزی بین زمین و نپتون است و در جایی بین زهره و زمین (در مقایسه با منظومه شمسی) به دور ستاره مادرش می‌‌چرخد. انتظار می‌رود ستاره میزبان این سیاره، جرم کمتری از خورشید داشته باشد و یک سال این سیاره تقریباً ۶۱۷ روز باشد.

ابرزمین فراسیاره‌ای است که جرم آن بیشتر از کره زمین است اما به مراتب کمتر از غول‌های یخی منظومه شمسی، اورانوس و نپتون باشد.

دکتر هررا مارتین نویسنده اصلی این مقاله گفت: برای اینکه دریابیم این ستاره تا چه حد نادر است باید بگویم به خاطر ستاره میزبانش تقریبا پنج روز طول کشید تا تصویر آن را بزرگ کرده، مشاهده و تحلیل کنیم. در حالی که این سیاره ابرزمین نادر فقط طی یک اعوجاج پنج ساعته کوچک کشف شد. پس از تایید این موضوع  ما به بررسی و ویژگی‌های سیستم ستاره-سیاره‌ای پرداختیم.

ترکیب گرانش این سیاره و ستاره میزبان آن باعث شده است که نور ستاره‌ی دیگری در پشت آنها را بزرگنمایی شود. ما از تلسکوپ‌های سراسر جهان برای اندازه گیری اثر خمیدگی نور استفاده کردیم.

ستاره شناس دانشگاه کنتربری گفت: اثر ریزعدسی (Microlensing) بسیار نادر است و ممکن است یک در میلیون ستاره در کهکشان در یک زمان خاص تحت این تاثیر قرار بگیرند. علاوه بر این احتمال کشف سیاره در همان زمان بسیار کم است.

دانشمندان این پدیده ریزعدسی را در سال ۲۰۱۸ مشاهده کردند و آن را OGLE-2018-BLG-0677 نامیدند. با استفاده از ابزار آزمایشی همگرایی گرانشی نوری(OGLE) و تلسکوپی در شیلی و شبکه تلسکوپ ریزعدسی کره(KMTNet) و با استفاده از سه تلسکوپ در شیلی، استرالیا و آفریقای جنوبی مشاهده کردند.

پروفسور “آلبرو”(Albrow ) یکی از محققان این مطالعه گفت: توسط این آزمایشات هر ساله حدود ۳ هزار پدیده ریزعدسی کشف می‌شوند که بیشتر آنها به دلیل همگرایی ستاره‌های تکی رخ می‌دهند.

دکتر هررا مارتین اولین بار متوجه شد که نور خروجی این رویداد شکل غیرمعمولی دارد و سپس پس از ماه‌ها تجزیه و تحلیل محاسباتی نتیجه گرفت که این رویداد به خاطر ستاره‌ای همراه با سیاره کم جرم رخ داده است.

 

منبع

درباره ی علی آزادگان

ستاره‌شناس آماتور، معلم نجوم، فیزیک‌دان، نویسنده و مترجم، عکاس و دانشجوی دکتری تخصصی اپتیک

مطلب پیشنهادی

داده‌های فراسیاره‌ای وب تقریباً خیلی خوب هستند

مطالعه‌ای جدید به احتیاط در تفسیر اثر انگشت شیمیایی که وب از سیارات فراخورشیدی جهان‌های …

دیدگاهتان را بنویسید