آب و مواد آلی برای اولین بار در یک سیارک مشاهده شد

دانشمندان وجود آب و مواد آلی را در نمونه‌ی کوچکی از یک سیارک به نام ایتو واکا کشف کردند. این نمونه توسط هایابوسا-1 در سال 1389 از این سیارک بدست آمده است.

هایابوسا ایتو واکا

به گزارش اورانوس و به نقل از ایسنا، دانشمندان به وجود آب و مواد آلی در نمونه‌ای کوچک از سیارک ایتوواکا که در سال 1389 طی ماموریت هایابوسا-1 از آن بازدید شد پی برده‌اند.

این اولین باری است که چنین موادی بر روی یک سیارک یافت می‌شود و این نتایج می‌تواند به تحقیقات آینده در مورد نمونه‌های سیارک‌ها کمک کند.

همانطور که ایندیپندنت به آن اشاره کرد، محققان دانشگاه رویال هالووی لندن می‌گویند شاید این سیارک طی سال‌ها حرکت در فضا موادی را جمع‌آوری کرده باشد و تکامل یافته باشد. این مطالعات همچنان نشان داد رایج‌ترین سیارک‌هایی که به زمین می‌آیند از نوع s هستند که می‌توانند حاوی ترکیبات ضروری برای حیات باشند. جامعه‌ی علمی پیش از این بر روی سیارک‌های غنی از کربن یعنی نوع‌ c به عنواع منبع تشکیل حیات تمرکز داشتند.

ماموریت‌های “هایابوسا” توسط فضاپیمایی رباتیک ساخته‌ی آژانس کاوش هوافضای ژاپن انجام می‌شود و نمونه‌هایی از سیارات کوچک نزدیک به زمین به سیاره‌ی ما می‌فرستد تا مورد تجزیه و تحلیل دقیق قرار گیرند. ایتو واکا هدف اولین ماموریت بود.

در آذر ماه گذشته ماموریت هایابوسا-۲ نمونه‌ای بزرگ از یک سیاره دیگر به نام ریوگو به زمین آورد.دکتر کوئینی چان از دپارتمان علوم زمین در دانشگاه رویال هالوی در بیانیه‌ای گفت: پس از بررسی دقیق این نمونه توسط گروهی از محققان در یک دانه کوچک ۱۰ میکرونی (۱ هزارم سانتی‌متر) مواد آلی اولیه (گرم نشده) و فرآوری شده ‌(گرم شده) مشاهده شد. ماده‌ی آلی گرم شده نشان می‌داد که این سیارک بیش از ۶۰۰ درجه سانتی‌گراد در گذشته گرم شده است و وجود مواد آلی گرم نشده در فاصله‌ی نزدیک نشان می‌دهد که پس از خنک شدن سیاره مواد آلی بر روی آن سقوط کرده‌اند.

دکتر چان می‌گوید این یافته‌ها بسیار هیجان‌انگیزند  زیرا جزئیاتی از تکامل سیارات و نقش اجرام آسمانی در تشکیل جهان در اختیار ما می‌گذارند.

محققان تاکید کردند که با توجه به یافته‌هایشان نحوه تکامل ایتو واکا شباهت زیادی به تکامل زمین پیش از حیات دارد.

محققان امیدوارند نتایج کارهای آن‌ها به بررسی دقیق‌تر نمونه‌ها در آینده کمک کند. آن‌ها در حال حاضر در حال بررسی نمونه‌ای هستند که توسط “هایابوسا-۲” به خوبی به زمین منتقل شده است.

 

منبع

درباره ی علی آزادگان

ستاره‌شناس آماتور، معلم نجوم، فیزیک‌دان، نویسنده و مترجم، عکاس و دانشجوی دکتری تخصصی اپتیک

مطلب پیشنهادی

غول یخی منظومه شمسی نپتون

غول‌های یخی منظومه شمسی چطور میدان مغناطیسی خود را حفظ می‌کنند؟

محققان اخیراً اظهار کرده‌اند لایه‌ای از یخ داغ و رسانای الکتریکی می‌تواند در ایجاد میدان‌های …

دیدگاهتان را بنویسید