با کیتین می‌توان در مریخ سکونت‌گاه ساخت

محققان می‌گویند در آینده کیتین می‌تواند ماده ایده‌آلی برای ساخت سکونت‌گاه در مریخ باشد، چرا که تولید آن فقط به مقدار کمی انرژی نیاز دارد و همچنین تجهیزات تخصصی لازم ندارد.

اقامتگاه مریخ کیتیم

به گزارش اورانوس و به نقل از ایسنا، مسابقه اعزام فضانوردان و سپس افراد دیگر به سیاره مریخ در حال برگزاری است و یافتن راه‌هایی برای ساخت و ساز سکونت‌گاه‌های ایمن در سیاره سرخ نیز مهم است.

اکنون گروهی از محققان دانشگاه فناوری و طراحی سنگاپور، مواد مبتنی بر کیتین (Chitin) را به عنوان بهترین گزینه برای ساخت سکونت‌گاه و ابزارها در مریخ پیشنهاد داده‌اند. زیرا در این صورت، فضانوردان فقط به آوردن مواد از زمین به مریخ احتیاج دارند و بقیه مواد لازم مستقیماً از سیاره سرخ مانند استفاده از خاک آن تامین می‌شوند.کیتین ماده‌ای الیافی است که از دیواره سلولی در قارچ‌ها، اسکلت خارجی حشرات و سخت پوستان و همچنین فلس ماهی‌ها و دوزیستان به وجود می‌آید.

با ترکیب کیتین و خاک بی‌روح مریخ، کاوشگران آینده مریخ می‌توانند مستعمرات و مستملکات خود را حتی بدون نیاز به تجهیزات ویژه بسازند.

محققان حشرات را به عنوان بخشی از رژیم غذایی کاوشگران مریخ پیشنهاد می‌کنند که پروتئین زیادی برای آنها فراهم می‌کند و همچنین محصولی جانبی جامد برای ساخت مواد ساختمانی ارائه می‌دهد.

با توجه به منابع کشف شده در مریخ، ماموریت‌های آینده و ساخت سکونت‌گاه‌های طولانی مدت در آنجا نیاز به یافتن راه‌هایی برای ساخت ایستگاه‌ها و ابزارها دارد، بدون اینکه لازم باشد همه چیز از زمین به مریخ برده شود، چیزی که تقریبا غیرممکن خواهد بود.

این تیم نظریه خود را با ترکیب کیتوزان که پلیمری آلی است با ماده‌ای معدنی که دارای خواص مشابه با خاک مریخ است، آزمایش کرد. سپس با استفاده از این ترکیب طیف گسترده‌ای از روش‌های ساخت را ایجاد کرد.

به عنوان مثال، این ماده توانست مجسمه‌های کارتونی و ابزارهای اساسی را تولید کند و همچنین می‌تواند به عنوان ملاتی برای ترمیم حفره‌ها استفاده شود. محققان سرانجام توانستند با این ماده حتی اقامتگاه کامل مریخی ایجاد کنند که آن را مارشا (MARSHA) نامیدند.

این گروه می‌گوید که تحقیقاتش در این مرحله تنها اثبات مفهوم است، چرا که هیچ یک از تولیدات آنها در شرایط شبیه به مریخ ایجاد نشده است.

همانطور که گفته شد، کیتین ممکن است برای ماموریت‌های آینده به مریخ مفید باشد، بنابراین ممکن است در آینده از این کشف استفاده شود.

 

منبع

درباره ی علی آزادگان

ستاره‌شناس آماتور، معلم نجوم، فیزیک‌دان، نویسنده و مترجم، عکاس و دانشجوی دکتری تخصصی اپتیک

مطلب پیشنهادی

اولین عکس تلسکوپ فضایی جیمز وب از مریخ اسرار جو آن را آشکار می‌کند

عکس مادون قرمز از مریخ که توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب گرفته شده است، ویژگی‌های …

دیدگاهتان را بنویسید