رصد قدیمی‌ترین کهکشان مشابه با راه شیری

به گزارش اورانوس و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، در مقاله‌ای که در مجله Nature به چاپ رسیده است ستاره شناسان از کشف کهکشان مشابه کهکشان راه شیری خبر دادند. به گفته محققان و بر اساس یافته‌ها، این کهکشان با نظریه‌هایی که در این زمینه وجود دارد مبنی بر اینکه همه کهکشان‌ها در اوایل جهان متلاطم و ناپایدار بودند، در تناقض است.

کهکشان عدسی گرانشی
تصویری که آلما از کهکشان SPT0418-47 مشاهده کرده. این حلقه کامل به دلیل اثر عدسی گرانشی بوجود آمده. بیم ما و این کهکشان، کهکشان پرجرم دیگری قرار دارد که پرتوهای کهکشان دوردست را منحرف کرده و اثری شبیه به عدسی ایجاد می‌کند.

یکی از اعضای گروه محقق در این زمینه، اظهار کرد: با توجه به سرعت بالای تشکیل ستاره‌ها، آنچه کشف کردیم کاملاً گیج کننده بود؛ این کهکشان که SPT0418-47 نام گرفته است به عنوان مکانی برای فرآیند‌های بسیار پرانرژی بوده و مرتب‌ترین قرص کهکشانی است که از اوایل جهان تاکنون مشاهده شده است. این پدیده‌ای کاملاً غیر منتظره است و پیامد‌های مهمی در چگونگی تکامل کهکشان‌ها دارد.

کهکشان شبیه به راه شیری
تصویری از کهکشان دور دست SPT0418-47 که پس از بازسازی رایانه‌ای ایجاد شده.

این کهکشان توسط تلسکوپ آلما در شیلی کشف شده. فاصله آن از ما 12 میلیارد سال نوری است که موجب می‌شود تصویری که از آن مشاهده می‌کنیم متعلق به زمانی باشد که عالم فقط 1.4 میلیارد سال سن داشت. این اولین باری است که در کهکشانی اولیه اینگونه برآمدی مرکزی از ستارگان مشابه با کهکشان راه شیری مشاهده می‌شود.

در واقع آنچه موجب شگفتی دانشمندان شده است، شباهت بی‌اندازه این کهکشان به کهکشان راه شیری است، بر خلاف موارد قبلی که ویژگی‌های خاص خود را داشتند.

از آنجا که SPT0418-47 بسیار دور است، اخترشناسان برای رصد آن از عدسی غول‌پیکری به نام عدسی گرانشی کمک گرفتند، از این رو تصاویر به دست آمده، نسخه‌ای نسبتاً نادرست و بزرگنمایی شده از SPT0418-47 است که در آسمان به شکل حلقه‌ای تقریباً کامل از نور ظاهر می‌شود.

ستاره شناسان پس از استفاده از مدل سازی رایانه‌ای برای بازسازی شکل واقعی کهکشان بود که متوجه شباهت زیاد آن با کهکشان راه شیری شدند، جایی که گروه بزرگی از ستارگان در اطراف مرکز کهکشان گرد آمده‌اند.

به گفته محققان این یافته‌ها به زودی سؤالاتی را در مورد چگونگی شکل‌گیری کهکشان مرتب پس از انفجار بزرگ ایجاد می‌کند.

فرانسسکا ریزو دانشجوی دکترا از انستیتوی اخترفیزیک ماکس پلانک که رهبری این تحقیق را بر عهده داشت، گفت: هنگامی که من برای اولین بار تصویر بازسازی شده SPT0418-47 را دیدم، نمی‌توانستم باور کنم که دریچه‌ای از صندوق گنج به روی ما گشوده شده باشد.

او افزود: این نتیجه حاکی از دستیابی به موفقیت در زمینه شکل‌گیری کهکشان است و نشان می‌دهد ساختار‌هایی که در کهکشان‌های مارپیچی مجاور و در کهکشان راه شیری مشاهده می‌کنیم ۱۲ میلیارد سال پیش در حال شکل‌گیری بوده‌اند.

اگرچه SPT0418-47 دارای ویژگی‌هایی شبیه به کهکشان راه شیری است، اما ستاره شناسان احتمال می‌دهند که به کهکشانی بسیار متفاوت تبدیل شود.

آن‌ها معتقدند SPT0418-47 به کلاس کهکشان‌های بیضوی، نوع دیگری از کهکشان‌هایی که در سراسر جهان واقع شده‌اند، خواهد پیوست.

 

منبع

درباره ی علی آزادگان

ستاره‌شناس آماتور، معلم نجوم، فیزیک‌دان، نویسنده و مترجم، عکاس و دانشجوی دکتری تخصصی اپتیک

مطلب پیشنهادی

قتل کهکشان سنبله

حل راز قتل کهکشان‌ها

در دورترین نقاط جهان، کهکشان‌ها به قتل می‌رسند. محل‌های تشکیل ستاره‌های آنها در حال از …

دیدگاهتان را بنویسید