کاهش شدت میدان مغناطیسی زمین

تحقیقات جدید نشان می دهد شدت میدان مغناطیسی زمین بین آفریقا و آمریکای جنوبی در حال کاهش است و این امر در عملکرد ماهواره‌ها اختلال ایجاد می‌کند.

کاهش شدت میدان مغناطیسی زمین

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از  دیلی‌میل (اصلاح و ویرایش از اورانوس)، محققان دریافته‌اند میدان مغناطیسی زمین در حال ضعیف شدن است.

وجود میدان مغناطیسی برای حیات روی کره خاکی لازم است زیرا این میدان انسان را در برابر پرتوهای کیهانی و ذرات باردار خورشید محافظت می‌کند.

سپر حفاظتی میدان مغناطیسی زمین

به طور متوسط طی ۲ قرن گذشته ۱۰ درصد قدرت میدان مغناطیسی زمین کاهش یافته است. اما این کاهش در منطقه‌ای بین آفریقا تا آمریکای جنوبی شدت بیشتری دارد که از آن منطقه به عنوان «ناهنجاری جنوب آتلانتیک» یاد می شود. شدت کاهش میدان مغناطیسی این منطقه طی ۵۰ سال گذشته افزایش یافته و گستره آن نیز از سمت غرب رشد کرده است.

آخرین تحقیقات نشان می دهد  طی ۵ سال گذشته دومین مرکز کاهش شدت میدان مغناطیسی در جنوب غرب آفریقا به وجود آمده است. محققان معتقدند این امر نشان می دهد ناهنجاری مذکور به دو بخش جداگانه تقسیم شده است. این ناهنجاری در 200 سال گذشته 9 درصد از شدت میدان مغناطیسی خود را از دست داده. از سال 1349 تا 1399 نیز شدت میدان در این منطقه از 24000 نانوتسلا به 22000 نانوتسلا کاهش یافته است.

محققان پیش‌بینی می‌کنند کاهش شدت میدان مغناطیسی زمین به تغییر قطب‌های سیاره منجر می‌شود. در این فرایند قطب شمال و جنوب زمین باهم جابجا می‌شوند. آخرین بار ۷۸۰ هزار سال قبل قطب شمال و جنوب زمین با هم عوض شدند.

از سوی دیگر کاهش شدت میدان مغناطیسی روی ماهواره و فضاپیماهای دیگری که در بالای منطقه گفته شده قرار دارند، نیز تاثیر منفی دارد و هم اکنون برخی از آنها با اختلال در عملکرد روبرو شده‌اند.

گروهی از محققان سازمان فضایی اروپا با بررسی اطلاعات خوشه ماهواره‌های Swarm به این کشف دست یافتند.

این ماهواره‌ها به طور خاص برای شناسایی و اندازه گیری سیگنال‌های مغناطیسی مختلفی ساخته شده‌اند که میدان مغناطیسی زمین را تشکیل می‌دهند.

 

منبع

درباره ی علی آزادگان

ستاره‌شناس آماتور، معلم نجوم، فیزیک‌دان، نویسنده و مترجم، عکاس و دانشجوی دکتری تخصصی اپتیک

دیدگاهتان را بنویسید