چانگ‌ئه-5 برای نمونه‌برداری راهی ماه شد

چین روز سه‌شنبه 4 آذر ساعت ۰۰:۰۵ بامداد به وقت تهران فضاپیمای بدون سرنشین چانگ‌ئه-5 را برای نمونه‌برداری از خاک ماه و آوردن این نمونه‌ها به زمین به سمت کره ماه پرتاب کرد.

پرتاب لانگ مارچ 5 چانگئه 5

به گزارش اورانوس و به نقل از ایسنا، انتظار می‌رود این فضاپیما طی روزهای آینده بر روی کره ماه فرود آید و اواخر آذر ماه نیز احتمالا به زمین بازخواهد گشت.

ماه نشین چانگ ئه-5

چین این فضاپیمای بدون سرنشین را به این قصد پرتاب کرد که این فضاپیما سنگ‌های ماه را به زمین بازگرداند. این اولین تلاش کشوری برای آوردن نمونه از قمر طبیعی زمین از دهه ۱۹۷۰ تاکنون است.کاوشگر چانگ‌ئه-5 (Chang’e-5) که به نام الهه ماه در چین باستان نامگذاری شده است، در صدد نمونه‌برداری از کره ماه است که می‌تواند به دانشمندان در درک بیشتر ریشه و شکل‌گیری ماه کمک کند. اگر کاوشگر چینی بتواند با موفقیت و همراه با نمونه به زمین بازگردد چین تبدیل به سومین کشوری خواهد شد که نمونه‌های قمری را پس از چند دهه بعد از ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی به زمین می‌آورد.

این کاوشگر قرار است ۲.۱ متر در ماه حفاری کند تا نمونه‌هایی را برای جمع آوری جمع کند. مهندس ارشد این ماموریت گفت که انتظار می‌رود کل ماموریت ۲۳ روز طول بکشد. این موشک با ابعاد ۵۷ متر طول و ۸۷۰ تن وزن، سه‌شنبه گذشته به سکوی پرتاب منتقل شد.

تلویزیون دولتی چین نیز پرتاب این کاوشگر را به صورت زنده پوشش داد. این کاوشگر سوار بر موشک Long March-5  از سکوی پرتاب مرکز پرتاب فضایی ونچانگ واقع در استان هاینان چین به فضا پرتاب شد. این کاوشگر چینی، سعی خواهد کرد دو کیلوگرم نمونه را در یک منطقه قبلاً بازدید نشده معروف به Oceanus Procellarum یا اقیانوس طوفان‌ها در ماه جمع‌آوری کند.

ماموریت چانگ‌ئه-5 ممکن است به پاسخ دادن به سوالاتی از جمله اینکه ماه چه مدت از لحاظ آتشفشانی فعال بوده است و میدان مغناطیسی آن که برای محافظت از هر نوع حیات در برابر تابش اشعه خورشیدی کلیدی است، چه زمانی فروپاشیده است، کمک ‌کند. این کاوشگر پس از قرار گرفتن در مدار ماه، یک جفت وسیله نقلیه ماه‌نورد را در ماه مستقر خواهد کرد که شامل یک فرودگر است که سطح ماه را حفاری می‌کند و سپس نمونه‌های خاک و سنگ ماه را به فضاپیما منتقل می‌کند که پس از تحویل گرفتن نمونه‌ها از سطح ماه بلند می‌شود و به ماژول مدارگرد متصل می‌شود.

در صورت موفقیت، نمونه‌ها به کپسول برگشتی منتقل می‌شوند که آنها را به زمین باز می‌گرداند. چین اولین فرود خود روی کره ماه را در سال ۲۰۱۳ انجام داد. در ژانویه ۲۰۱۹، کاوشگر چانگ‌ئه-4 Chang’e-4  در نیمه دور ماه فرود آمد و تبدیل به اولین کاوشگر فضایی شد که نیمه پنهان ماه را لمس می‌کند. چین قصد دارد طی دهه آینده یک پایگاه رباتیک در ماه ایجاد کند تا اکتشافات بدون سرنشین را در منطقه قطب جنوب ماه انجام دهد. این کار قرار است با مأموریت‌های موسوم به چانگ‌ئه ۶، ۷ و ۸ طی دهه ۲۰۲۰ انجام شود و سپس در دهه ۲۰۳۰ به فرودهای سرنشین‌دار ختم شود. چین همچنین قصد دارد نمونه‌هایی از مریخ را تا سال ۲۰۳۰ به زمین بیاورد.

 

منبع

درباره ی علی آزادگان

ستاره‌شناس آماتور، معلم نجوم، فیزیک‌دان، نویسنده و مترجم، عکاس و دانشجوی دکتری تخصصی اپتیک

مطلب پیشنهادی

رویت هلال ماه شوال 1445

وضعیت رویت هلال ماه شوال المکرم سال 1445 هجری قمری

وضعیت رویت هلال ماه شوال المکرم سال 1445 هجری قمری در غروب روز سه‌شنبه بیست …

دیدگاهتان را بنویسید