پرتاب موفقیت‌آمیز سه محموله تحقیقاتی توسط ماهواره‌بر سیمرغ

ماهواره‌بر سیمرغ برای نخستین بار سه محموله تحقیقاتی را همزمان موفقیت‌آمیز به فضا پرتاب کرد.

پرتاب ماهواره‌بر سیمرغ

به گزارش اورانوس و به نقل از وزارت دفاع، در این مأموریت تحقیقاتی فضایی، برای نخستین بار ۳ محموله تحقیقاتی به صورت همزمان به ارتفاع ۴۷۰ کیلومتری و با سرعت ۷۳۵۰ متر بر ثانیه توسط ماهواره‌بر سیمرغ پرتاب و به طور موفقیت‌آمیز  در مدار قرار گرفت. این پرتاب پس از مدتها تعطیلی تقریبی صنعت فضایی در دوره ریاست جمهوری سابق می‌تواند نویدبخش آغاز مجدد توسعه این صنعت برای دانشمندان، محققان و دیگر علاقمندان پیشرفت کشور است.

سید احمد حسینی سخنگوی فضایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح اظهار داشت: پس از دستیابی کشور به توانمندی بومی فضایی و ایجاد قابلیت پرتاب ماهواره‌های کوچک با ماهواره‌برهای سفیر و قاصد، توسعه پرتابگرهای  با قابلیت بالاتر مد نظر قرار گرفت و در همین راستا طراحی و توسعه پایگاه فضایی حضرت امام خمینی (رحمه الله علیه) و ماهواره‌بر سیمرغ در برنامه صنعت فضایی کشور قرار گرفت.

حسینی در خصوص عمکرد ماهواره‌بر سیمرغ  گفت: در این پرتاب عملکرد اجزای پایگاه فضایی و عملکرد مراحل ماهواره‌بر سیمرغ به درستی انجام و در نهایت اهداف تحقیقاتی مد نظر از این پرتاب محقق شد.

وی با بیان اینکه در این پرتاب داده‌های تله متری از فرایند پرتاب به طور کامل احصا شد افزود: با تطبیق داده‌ها و تطبیق عملکردها، برنامه‌ریزی لازم جهت پرتاب‌های عملیاتی آینده انجام خواهد شد.

درباره ی علی آزادگان

ستاره‌شناس آماتور، معلم نجوم، فیزیک‌دان، نویسنده و مترجم، عکاس و دانشجوی دکتری تخصصی اپتیک

دیدگاهتان را بنویسید