ناسا روی ماه پایگاه می‌سازد

ناسا از برنامه ساخت پایگاه در ماه با نام آرتمیس خبر داد که تا سال ۲۰۲۴ اتفاق می‌افتد.

در مأموریت آرتمیس نخستین زن جهان به همراه فضانوردان بعدی در تنها قمر کره زمین قدم می‌گذارند و به اکتشافات جدیدی می‌پردازند. در زیر می‌توانید اجرای قطعه آرتمیس توسط لیندسی استرلینگ در پایگاه فضایی کندی در کنار سکوی 39B را مشاهده کنید. این سکو در سال 1402 بعد از حدود 50 سال دوباره اولین انسان را به ماه خواهد برد و طبق برنامه در میان آنها اولین زن ماه‌نورد نیز حضور خواهد داشت.

[aparat id=”Mt8wJ”]

این پایگاه قرار است یک پایگاه دائمی برای انجام اکتشافات در ماه باشد؛ احتمال دارد این پایگاه در دهانه شکلتون (Shackleton Crater) در قطب جنوب ماه ساخته شود.

پایگاه ناسا روی ماه

این طرح نتیجه گزارش ۱۳ صفحه‌ای ارائه شده توسط ناسا در تاریخ دوم آوریل به شورای ملی فضایی، یک گروه مشاوره به رئیس جمهور دونالد ترامپ است که توسط مایک پنس معاون رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا اداره می‌شود.

بخش اعظمی از این گزارش با عنوان «برنامه ناسا برای اکتشافات و توسعه پایدار درماه»، دیدگاهی را که ناسا برای توجیه و تحقق فرود بر ماه در سال ۲۰۲۴ در پیش گرفته، خلاصه می‌کند.

جیم بریدنستین، مدیر ناسا، در بیانیه ای منتشر شده گفت: پس از ۲۰ سال زندگی مداوم در مدار زمین، اکنون ما آماده چالش بزرگ بعدی کاوش در فضا، توسعه حضور پایدار در ماه و اطراف آن هستیم. در سال‌های آینده پروژه آرتمیس به عنوان ستاره جدی عمل خواهد کرد، زیرا ما قصد اکتشافات زیادی در ماه را داریم و هدف ما یافتن نشانه‌های اصلی مورد نیاز برای اولین مأموریت انسانی به مریخ خواهد بود.

 

سکویی برای مریخ

این پایگاه در دهانه شکلتون جایی برای اقامت 4 فضانورد به مدت یک هفته فراهم خواهد کرد. در دراز مدت این پایگاه به زیرساختهای تامین انرژی، دفع پسماند، ارتباطات، پوشش در مقابل پرتوهای کشنده و سکوی فرود نیاز دارد. همیچنین می‌توان از این پایگاه برای آزمایش بر روی گردوخاک ماه، شبهای طولانی و سرد ماه، استفاده از منابع محلی برای تهیه مایحتاجی مثل آب و روشهای ساخت‌وساز جدید استفاده کرد.

این پایگاه دارای دو ماه‌نورد خواهد بود. یکی برای جابجایی‌های روزمره فضانوردان و دیگری برای سفرهای طولانی تا 45 روز.

پایگاهی برای مریخ

همچنین در مدار ماه پایگاهی به عنوان شبیه‌ساز برای مسافران مریخ پیش‌بینی شده. در این مدارگرد که به عنوان دروازه نامگذاری شده چهار فضانورد مدت چندین ماه اقامت می‌کنند. این مدت مطابق با طول زمان سفر به مریخ خواهد بود. سپس دو فضانورد روی ماه فرود می‌آیند. پس از آن نیز مجددا اقامتی طولانی در مدار ماه پیش‌بینی شده. در کل یکی از اهداف آرتمیس تمرین سفر به مریخ خواهد بود.

 

منبع: اسپیس

 

درباره ی علی آزادگان

ستاره‌شناس آماتور، معلم نجوم، فیزیک‌دان، نویسنده و مترجم، عکاس و دانشجوی دکتری تخصصی اپتیک

مطلب پیشنهادی

نقشه رویت هلال شعبان 1445

وضعیت رویت هلال ماه شعبان سال 1445

وضعیت رویت هلال ماه شعبان المعظم سال 1445 هجری قمری در غروب روز شنبه بیست …

دیدگاهتان را بنویسید