موفقیت آزمون‌های عملکردی مدل تجمیع شده ماهواره سنجشی پارس-۱

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران از انجام موفقیت آمیز آزمون‌های عملکردی مدل تجمیع شده ماهواره سنجشی پارس-1 در مرکز آزمون و یکپارچه‌سازی این مرکز خبر داد.

موفقیت ماهواره پارس-1

به گزارش اورانوس و به نقل از پژوهشگاه فضایی ایران، دکتر حسین صمیمی اعلام کرد: آزمون‌های عملکردی ماهواره سنجشی پارس-1 در مرکز آزمون و یکپارچه‌سازی پژوهشگاه فضایی ایران با موفقیت انجام شد.

وی خاطر نشان کرد: آزمون عملکردی ماهواره سنجشی پارس-1 به صورت مخابراتی، با استفاده از رک بخش زمینی در باندهای S، X و UV نرم‌افزار مرکز کنترل ماموریت و نرم‌افزار دریافت تصویر انجام شد. همچنین از شبیه‌ساز GPS و شبیه‌ساز ایستگاه تعیین موقعیت رادیویی به منظور بررسی عملکرد ماژول‌های مرتبط استفاده شد.

صمیمی تاکید کرد: آزمون کارایی المان‌های ماهواره مانند چرخ عکس‌العملی، مغناطیس‌سنج، عملگر مغناطیسی، ژیروسکوپ، سنسور خورشید، سنسور ستاره، محموله‌های تصویربرداری، سنسورهای حرارتی و… نیز در بسترهای آزمون اختصاصی، پیش‌تر با موفقیت انجام شده است.

بر اساس اعلام پژوهشگاه فضایی ایران، رییس پژوهشگاه فضایی ماهواره سنجشی پارس-1 را  به عنوان یکی از پروژه‌های کلیدی پژوهشگاه فضایی ایران، جزء کلاس‌های ماهواره‌های تصویربرداری دانست که امکان تصویربرداری در شب را میسر می‌کند.

پژوهشگاه فضایی ایران که بر اساس مجوز شورای عالی گسترش آموزش عالی در سال ۱۳۹۰ به منظور پاسخ‌گویی به بخشی از نیازهای کشور در زمینه علوم و فنون فضایی راه‌اندازی شده، بر اساس مصوبه مورخ ۱۳۹۳/۱۱/۸ شورای عالی اداری وابسته به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

 

منبع

درباره ی علی آزادگان

ستاره‌شناس آماتور، معلم نجوم، فیزیک‌دان، نویسنده و مترجم، عکاس و دانشجوی دکتری تخصصی اپتیک

دیدگاهتان را بنویسید