آزمایش موشک ضد ماهواره روسی

موشک ضد ماهواره روسی که برای بیرون آوردن ماهواره‌ها از مدار طراحی شده است، آزمایش شد.

به گزارش ایسنا و به نقل از نیو اطلس (اصلاح و ویرایش از اورانوس)، نیروی فضایی ایالات متحده(USSF) گزارش داده است که روسیه موشک ضد ماهواره موسوم به “ASAT” را آزمایش و پرتاب کرده است. فرماندهی فضایی ایالات متحده این سلاح را با قابلیت از بین بردن ماهواره‌ها در مدار زیرین زمین (LEO) در تاریخ 27 فروردین کشف و ردیابی کرده است.

سلاح‌های ضد ماهواره حتی قبل از پرتاب اولین موشک اسپوتنیک(Sputnik) در سال ۱۹۵۷ در حال توسعه بوده‌اند. همانطور که از نام آنها پیداست، وظیفه آنها نابودی ماهواره‌ها با مقاصد نظامی یا تهدید بودن برای سایر فضاپیماها یا جلوگیری از سقوط ماهواره‌ها بر روی مناطق پرجمعیت روی زمین است.

سلاح‌های ضد ماهواره در طول ۶۰ سال گذشته اشکال مختلفی به خود گرفته‌اند، اگرچه محبوبیت آنها بین قدرت‌های اصلی نظامی هرگز زیاد نبوده است، زیرا آسیب پذیری ماهواره‌های مداری باعث می‌شود که آنها در معرض حمله تلافی جویانه قرار بگیرند.

پرتاب موشک ضد ماهواره اخیر روسیه از نوع ضد ماهواره صعود مستقیم بود، به این معنی که این موشک از زمین یا هواپیما پرتاب شده است تا مستقیما مسیر ماهواره هدف را قطع کند.

طبق گفته نیروی فضایی آمریکا، این آزمایش در روز چهارشنبه و در پی پرتاب موشک سایوز در آذر ماه گذشته که ماهواره‌ای را به مدار منتقل کرد بود که متعاقباً به دو ماهواره تقسیم شد، صورت گرفت.

موشک ضد ماهواره

این دو ماهواره بعداً به عنوان “COSMOS ۲۵۴۲” و “COSMOS ۲۵۴۳” شناخته شدند و اواسط ژانویه خود را به نزدیکی ماهواره آمریکایی “USA-۲۴۵” رساندند. چنین رفتاری شبیه به استفاده از این ماهواره‌ها به عنوان سلاح‌های ضد ماهواره‌ای به نظر می‌رسد، چرا که احتمال دارد این تطبیق مدار با ماهواره هدف، قبل از از بین بردن آن با یک انفجار، ضربه مستقیم، لیزر، پرتابه یا اختلال و از کار اندازی رادیویی انجام شده باشد.

این آزمایش، جدیدترین عمل تدافعی روسیه برای محدود کردن توانایی‌های فضایی ایالات متحده است. فضا برای همه ملل و زندگی ما بسیار مهم است. آمریکایی‌ها نشان داده‌اند که از این فن‌آوری سواستفاده زیادی کرده‌اند. سیستم‌های فضایی در این زمان بحران ایجاد شده توسط بیماری همه گیر کووید-۱۹ که صنایع، حمل و نقل و ارتباطات جهانی را تحت تاثیر قرار داده، مهم هستند.

 

منبع: نیواطلس

درباره ی علی آزادگان

ستاره‌شناس آماتور، معلم نجوم، فیزیک‌دان، نویسنده و مترجم، عکاس و دانشجوی دکتری تخصصی اپتیک

دیدگاهتان را بنویسید