شناسایی منشا کربن در عالم

اخترشناسان موفق به کشف منشا کربن کیهانی شده‌اند که یکی از اصلی‌ترین اجزای حیات در جهان است. به نظر می‌رسد کوتوله‌های سفید مسئول تشکیل کربن در جهان هستند.

منشا کربن

به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای (اصلاح و ویرایش از اورانوس)، ستارگانی نظیر خورشید نه تنها در طول زندگی خود محیطی ارزشمند را برای ایجاد حیات فراهم می‌کنند، بلکه اکنون معلوم شده است که اجزا اصلی ایجاد حیات را هم با مرگشان فراهم می‌کنند.

تقریباً ۹۰ درصد از همه ستاره‌ها زندگی خود را به عنوان کوتوله سفید پایان می‌دهند و بقیه هم به شکل ابرنواختر منفجر می‌شوند.

خاکستر این ستاره‌ها در هنگام فروپاشی از طریق بادهای ستاره‌ای غنی شده با عناصر شیمیایی از جمله کربن -عنصری که برای پیدایش حیات در کهکشان راه شیری و سایر کهکشان‌ها بسیار مهم است- به فضای اطراف پخش می‌شود.

مدت‌ها است که دانشمندان می‌دانند که هر اتم کربن موجود در جهان توسط ستارگان و از طریق همجوشی سه هسته هلیوم ایجاد شده است، اما آنچه آنها تاکنون از آن مطمئن نبودند این بود که منشا این کربن از کوتوله‌های سفید است یا ابرنواخترها هستند که کربن را ایجاد می‌کنند.

گروهی بین‌المللی از اخترشناسان که براساس مشاهدات نجومی حاصل از رصدخانه کک در هاوایی، کوتوله‌های سفید را در خوشه‌های ستاره‌ای باز در کهکشان راه شیری بررسی کرده‌اند. در این مطالعه دریافته‌اند که کوتوله‌های سفید منشا ایجاد کربن در جهان هستی هستند.

محققان با مطالعه رابطه بین جرم اولیه ستاره‌ها و جرم نهایی آنها به عنوان کوتوله‌های سفید به این نتیجه رسیدند؛ رابطه‌ای که به عنوان “رابطه جرم اولیه-نهایی” شناخته می‌شود.

انریکو رامیرز رویز استاد نجوم و اخترفیزیک در دانشگاه کالیفرنیا سانتا کروز و سرپرست این مطالعه جدید گفت: از تجزیه و تحلیل طیف مشاهده شده در رصدخانه، اندازه‌گیری جرم کوتوله‌های سفید امکان‌پذیر بود. با استفاده از تئوری تکامل ستاره‌ای توانستیم تا تولد ستاره‌ها عقب برویم و جرم آنها را محاسبه کنیم.

آنچه آنها دریافتند این بود که جرم یا توده کوتوله‌های سفید تازه کشف شده در خوشه‌های باز قدیمی به طور قابل توجهی بزرگتر از حد انتظار بود. پائولا ماریگو نویسنده مسئول این مطالعه از دانشگاه پادووا در ایتالیا گفت: مطالعه ما نشان داد که کربن توسط ستاره‌های کم جرم در راه شیری تولید می‌شود.

سپس محققان دریافتند که ستارگان با جرم دو برابر خورشید نیز در غنی‌سازی کهکشان از کربن نقش دارند، در حالی که ستارگان کمتر از ۱.۵ جرم خورشیدی اینگونه نیستند.

ماریگو افزود: اکنون می‌دانیم که کربن از ستارگانی که جرم هنگام تولد آنها کمتر از ۱.۵ جرم خورشیدی است، ناشی نمی‌شود.

 

منبع

درباره ی علی آزادگان

ستاره‌شناس آماتور، معلم نجوم، فیزیک‌دان، نویسنده و مترجم، عکاس و دانشجوی دکتری تخصصی اپتیک

مطلب پیشنهادی

نمای تخیلی سفیدچاله با قرص برافزایشی

ستاره‌شناسان برای اولین بار خاموش و روشن شدن کوتوله‌ای سفید را دیدند

ستاره‌شناسان انگلیسی با استفاده از ماهواره ناسا، برای نخستین بار توانستند روشن و خاموش شدن …

دیدگاهتان را بنویسید