سازمان فضایی اروپا ماهواره‌بر چندبارمصرف می‌سازد

سازمان فضایی اروپا تصمیم دارد موشک ماهواره‌بر چندبارمصرف بسازد و به همین منظور قرار است موتوری چندبار مصرف به نام پرومتوس ساخته شود.

ماهواره‌بر چندبارمصرف عسا

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیجیتال ترندز (اصلاح و ویرایش از اورانوس)، سازمان فضایی اتحادیه اروپا تصمیم دارد موشک های چند بار مصرف مخصوص خود را بسازد.

برای این منظور موتور چند بار مصرفی به نام پرومتوس ساخته می‌شود که در موشک‌های اروپایی مانند آریان ۶ و نسل‌های بعدی آن به کار می‌رود. هدف این اقدام کاهش هزینه‌های پرتاب موشک به فضا است.

به گفته سازمان فضایی اروپا موتور مذکور پیشرانه موشکی است که انعطاف پذیری بالایی دارد و می‌توان آن را در ناوگان جدیدی از ابزارهای پرتاب به کار برد.

سازمان فضایی فرانسه همراه شرکت هوافضای آریان طرح ساخت موشک ماهواره‌بر چندبارمصرف را سال گذشته رونمایی کردند.

سازمان فضایی اروپا اکنون تصمیم گرفته بودجه لازم برای تولید موتور پرومتوس را تامین کند تا نسخه چندبارمصرف موشک ماهواره‌بر را بسازد، به این ترتیب هزینه های پرتاب کاهش می‌یابد و به یک دهم هزینه‌های فعلی می‌رسد.

این سازمان در فرسته وبلاگی نوشت: پیشرانه پرومتوس با استفاده از اکسیژن مایع-متان کار می‌کند که کارآمدی زیادی دارد و به استانداردسازی و ساده سازی عملیات کمک می‌کند. از سوی دیگر متان نیز ماده فراوانی است. ویژگی‌هایی مانند پیشرانه‌های متغیر، احتراق چندگانه و متناسب بودن برای استفاده در قسمت اصلی و بالایی موشک و در نهایت کاهش تعداد عملیات های مربوط به قبل و بعد پرتاب ماهواره‌بر سبب می‌شود پرومتوس موتوری بسیار انعطاف پذیر باشد.

موتور پرومتئوس

سازمان فضایی اروپا به زودی قطعات سخت افزاری موتور پرومتوس را در تاسیسات سازمان فضایی آلمان آزمایش می‌کند. طبق گزارش ها تاکنون تعدادی از سخت‌افزارهای این موتور از جمله پمپ توربو این موتور و شیرهای ژنراتور گاز آن ساخته شده است. این موتور در 1400 آزمایش می‌شود.

 

منبع

درباره ی علی آزادگان

ستاره‌شناس آماتور، معلم نجوم، فیزیک‌دان، نویسنده و مترجم، عکاس و دانشجوی دکتری تخصصی اپتیک

دیدگاهتان را بنویسید