لغو پرتاب ناسا+اسپیس‌ایکس

پرتاب مشترک ناسا و اسپیس‌ایکس که بنا بود طی آن دو فضانورد آمریکایی سوار بر کپسول دراگون و با موشک فالکون ۹ به ایستگاه فضایی بین المللی فرستاده شوند، بامداد امروز به دلیل شرایط نامساعد جوی لغو شد و تا روز شنبه به تعویق افتاد.

لغو پرتاب

به گزارش ایسنا و به نقل از نیو اطلس (اصلاح و ویرایش از اورانوس)، ناسا و اسپیس‌ایکس (SpaceX)  ۱۷ دقیقه قبل از پرتاب موشک فالکون-9، برنامه ماموریت Demo-2 را لغو کنند.

این پرتاب نخستین مأموریت سرنشین دار از سال ۲۰۱۱ تاکنون خواهد بود که از خاک آمریکا صورت می‌گیرد. در حال حاضر ساعاتی قبل از آغاز به دلیل شرایط نامساعد جوی لغو شد.

این ماموریت توسط موشک فالکون-9 و کپسول دراگون از پایگاه پرتاب 39A  در مرکز فضایی کندی ناسا واقع در فلوریدا در ساعت ۰۱:۰۳ بامداد پنجشنبه به وقت تهران با حضور فضانوردان ناسا به نام‌های “رابرت بنکن” و “داگلاس هارلی” انجام شود تا ایالات متحده و ناسا از اجاره صندلی‌های کپسول سایوز متعلق به روسیه با هزینه گزاف خلاص شوند.

این مأموریت اولین پرواز تجاری سرنشین‌دار به سوی ایستگاه فضایی بین المللی(ISS) می‌تواند باشد.

طبق گفته ناسا، تلاش بامداد امروز برای پرتاب، هیچ مشکل فنی بزرگی نداشته است، اما مسئولان هواشناسی به “مایک تیلور” مدیر اجرایی اسپیس‌ایکس گفتند که آب و هوا قبل از اتمام بازه زمانی پرتاب، بهبود نمی‌یابد. در چنین شرایطی سطح الکتریسیته جوی از آستانه ایمنی عبور کرده و باران، ابرهای کومولوس و ابرهای سندانی در هوا شکل گرفته بودند.

در حالی که لغو پرتاب به هارلی و بنکن اطلاع داده شد، هارلی گفت: می‌توانیم قطرات باران را بر روی شیشه‌ها ببنیم. می‌دانیم که احتمالاً همه کمی ناامید شده‌اند، اما این بخشی از کار است.

تلاش بعدی برای پرتاب ماموریت “Demo-2” برای شنبه 10 اردیبهشت ساعت ۲۳:۵۲ به وقت تهران برنامه ریزی شده است.

این ماموریت در صورت موفقیت، نخستین پرواز فضایی سرنشین دار شرکت اسپیس‌ایکس و نخستین پرتاب فضانوردان از خاک آمریکا پس از ماموریت شاتل فضایی است و باعث استقلال سازمان فضایی آمریکا از روسیه برای انجام پرتاب‌های فضایی سرنشین دار خواهد شد. ناسا تاکنون برای اعزام فضانوردان خود به ایستگاه فضایی بین المللی از کپسول فضایی سایوز استفاده می‌کرد.

همانطور که دیده شد، ناسا و اسپیس‌ایکس توجه زیادی را به آب و هوای روز پرتاب معطوف خواهند داشت، زیرا این ماموریت با توجه به همراه داشتن فضانوردان واقعی، از حساسیت بالایی برخوردار است.

 

منبع

درباره ی علی آزادگان

ستاره‌شناس آماتور، معلم نجوم، فیزیک‌دان، نویسنده و مترجم، عکاس و دانشجوی دکتری تخصصی اپتیک

مطلب پیشنهادی

اولین پرتاب سرنشین‌دار آمریکا

پروژه مهم ناسا و اسپیس‌ایکس برای اولین پرتاب دو فضانورد به ایستگاه فضایی بین‌المللی از …

دیدگاهتان را بنویسید