کشف یکی از قدیمی‌ترین اجرام راه‌شیری

دانشمندان “دانشگاه فدرال کازان” (Kazan Federal University) روسیه در مطالعه اخیرشان موفق به کشف یکی از قدیمی‌ترین اجرام کهکشان راه‌شیری شدند.

قدیمی‌ترین جرم راه‌شیری خوشه NGC6652

به گزارش ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست (اصلاح و ویرایش از اورانوس)، محققان روسی در مطالعه اخیرشان طیف‌های خوشه کروی NGC 6652 را با استفاده از رصدخانه اینتر-آمریکن سرو تولولو در شیلی مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که سن خوشه ستاره‌ای کروی NGC 6652.4.05957 ، حدود  ۱۳.۶ میلیارد سال است که این موضوع آن خوشه را به یکی از قدیمی‌ترین اجرام کهکشان راه‌شیری تبدیل می‌کند.

علاوه بر این دانشمندان همچنین فهمیدند که فلزینگی این خوشه به دلیل پویایی غیرمعمول آن نسبتاً زیاد است. در اخترشناسی و کیهان‌شناسی، فلزینگی ( Metallicity) نشان‌دهنده نسبتی از جرم جسم نجومی است که از عنصرهایی به‌جز هیدروژن و هلیوم ساخته شده‌است. ماده تشکیل دهنده این خوشه چندین بار از قرص کهکشانی عبور کرده و عناصر سنگین سنتز شده در آنجا را گردآوری کرده است.خوشه های ستاره‌ای کروی عمدتاً در فاصله ده ها و صدها هزار سال نوری از زمین قرار دارند و تنها درخشان‌ترین ستارگان درون آنها قابل مطالعه هستند.

“مارگاریتا شارینا” (Margarita Sharina) یکی از فارغ التحصیلان دانشگاه فدرال کازان به همراه استاد “ولادیسلاو شیمانسکی” (Vladislav Shimansky) از دانشگاه فدرال کازان، بسته نرم‌افزاری ویژه‌ای به نام “کلاستر” (Cluster) را برای مدل سازی چنین طیف‌هایی توسعه دادند.

در طول این مطالعه، این دو دانشمند ویژگی‌های اساسی تقریباً ۴۰ خوشه ستاره‌ای کروی را مورد بررسی قرار دادند و پس از آن طیف‌های NGC 6652 را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. آنها دریافتند که نسبت کلی عناصر سنگین در خوشه مذکور به طرز غیر منتظره‌ای زیاد است.

شیمانسکی گفت: برای مدتی طولانی دانشمندان معتقد بودند که هرچه شیء کهکشانی جوان‌تر باشد ، فلزینگی آن بالاتر است اما ستاره‌شناس‌ها در اواخر قرن بیستم از این باور فاصله گرفتند.

 

منبع

درباره ی علی آزادگان

ستاره‌شناس آماتور، معلم نجوم، فیزیک‌دان، نویسنده و مترجم، عکاس و دانشجوی دکتری تخصصی اپتیک

مطلب پیشنهادی

کشف نهر مرموزی از ستاره‌ها باقیمانده از خوشه کروی

گروهی از اخترشناسان از جمله اخترشناسان رصدخانه لاول اخیرا باقیمانده تکه‌تکه شده خوشه ستاره‌ای کروی …

دیدگاهتان را بنویسید