احتمال فعالیت تکتونیکی در ماه

محققان شواهد جدیدی مبنی بر فعالیت های تکتونیکی در ماه رصد کرده اند.

فعالیت تکتونیکی ماه

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسکای نیوز (اصلاح و ویرایش از اورانوس)، گروهی از محققان فعالیت‌های تکتونیکی در ماه رصد کرده اند. این محققان مجموعه‌ای از تپه‌های متحرک که روی آنها سنگ‌هایی در بخش نزدیکشان قرار داشته رصد کرده بودند.

پیتر شولتز یکی از محققان ارشد این پژوهش در دانشگاه براون واقع در رود آیلند می‌گوید: تصور می‌شود که ماه مدت‌هاست که مرده و فعالیت زمین‌شناختی ندارد. اما همچنان شواهدی می‌یابیم که نشان می‌دهد این امر صحت ندارد. به نظر می‌رسد صفحات تکتونیکی ماه هنوز هم جابه جا می‌شوند. گواه این امر نیز برجستگی‌ها هستند.

بخش اعظم سطح ماه از خاکی به نام «رگولیت» پوشیده شده است. رگولیت خاکی است که در نتیجه برخورد مداوم شهاب سنگ‌ها با این سیاره به وجود آمده است.

از آنجا که ماه هیچ اتمسفری ندارد، سنگها به سطح آن برخورد می‌کنند و از هم می پاشند. در این میان فقط بخش‌های کوچکی از سطح ماه با رگولیت پوشیده نشده اند. اما اکنون به نظر می‌رسد نقاط جدیدی کشف شده اند که خاک رگولیت در آن مناطق نیز وجود ندارد.

آدوماس والانتیناس یکی از دانشجویان فارغ التحصیل دانشگاه برن که در دانشگاه براون فعالیت می‌کند با استفاده از اطلاعات جمع آوری شده توسط مدارگرد LRO این نقاط را روی ماه بررسی کرده است.

شولتز در این باره می‌گوید: عمر بخش‌هایی از ماه که در معرض دید قرار گرفته‌اند نسبتاً کوتاه است. زیرا رگولیت به طور مداوم در حال ایجاد است. بنابراین وقتی ما آنها را می‌بینیم باید توضیحی برای وجود آنها در آن نقاط خاص بیابیم.

در بخشی از این تحقیق آمده است: همانطور که در زمین شهرهای پوشیده از سیمان گرمای بیشتری نسبت به مناطق جنگلی در خود حفظ می‌کنند، بستر سنگی در معرض دید قرار گرفته و سطوح صخره‌ای ماه در طی شبِ ماه گرم‌تر از سطوح پوشیده از رگولیت است.

بنابراین محققان با استفاده از اطلاعات LRO دمای سطح را اندازه گرفتند و کشف کردند که در بیش از ۵۰۰ نقطه از ماه، سنگ بستر روی تپه‌هایی باریک در قسمت نزدیک ماه وجوددارد.

تحقیق جدید نشان داد این برجستگی‌ها در حقیقت به ویژگی‌های مرموز فعالیت‌های تکتونیکی ماه مربوط است.

 

منبع

درباره ی علی آزادگان

ستاره‌شناس آماتور، معلم نجوم، فیزیک‌دان، نویسنده و مترجم، عکاس و دانشجوی دکتری تخصصی اپتیک

مطلب پیشنهادی

نقشه رویت هلال شعبان 1445

وضعیت رویت هلال ماه شعبان سال 1445

وضعیت رویت هلال ماه شعبان المعظم سال 1445 هجری قمری در غروب روز شنبه بیست …

دیدگاهتان را بنویسید