برای اولین بار؛ شکار اتم انفرادی

کسب توانایی کنترل و شکار اتم انفرادی توسط انسان دستاوردی بسیار بزرگ محسوب می‌شود که علم فیزیک کوانتوم را چند گام به جلو خواهد برد.

شکار اتم انفرادی

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اینترستینگ اینجینیرینگ (اصلاح و ویرایش از اورانوس)، پژوهشگران بعد از شکار و کنترل اتم انفرادی توانستند برای اولین بار تعاملات آنها با یکدیگر را به صورت دقیق و با دقتی بی‌سابقه زیر نظر بگیرند.

فیزیکدانان برای شکار اتم‌ها و کنترل آنها از تجهیزات مختلف لیزری، آینه‌های متعدد، یک محفظه خلاء ویژه و میکروسکوپ‌های متعددی استفاده کرده‌اند. البته فعلاً اطلاعات فنی بیشتری در این زمینه منتشر نشده، اما به این نکته اشاره شده که این تجهیزات برای به دام انداختن و سردکردن سه اتم در دمای یک میلیونیوم کلوین به کار رفته‌اند. برای این کار اشعه‌های لیزر با تمرکز بسیار بالا به درون محفظه خلأ تابانده شده‌اند.

این تحقیق علمی موجب افزایش دانش بشر در مورد نحوه تصادم اتم‌ها و نحوه واکنش اتم‌ها در برابر برخوردهای مختلف شده است. با تکمیل این روش علمی، بشر در آینده با کنترل اتم‌های مختلف قادر به خلق مولکول‌هایی خواهد بود که هر یک از آنها بر حسب نیاز و علایق بشر دارای ترکیبات شیمیایی دلخواه دانشمندان هستند.

از این طریق می‌توان رایانه‌های کوانتومی قدرتمند با توان پردازش بسیار بالا و امکانات فوق العاده خلق کرد و همین طور ترکیبات مولکولی فوق العاده ای را خلق کرد که تا به حال در جهان وجود نداشته‌اند.

منبع

درباره ی علی آزادگان

ستاره‌شناس آماتور، معلم نجوم، فیزیک‌دان، نویسنده و مترجم، عکاس و دانشجوی دکتری تخصصی اپتیک

دیدگاهتان را بنویسید