شهاب‌سنگ فضایی قدیمی می‌تواند معمای عدم تقارن عجیب حیات را توضیح دهد

زندگی نامتقارن است و یک کپسول زمان از اولین روزهای شکل گیری منظومه شمسی ممکن است دلیل آن را توضیح دهد. محققان می‌گویند شهاب‌سنگ فضایی قدیمی که در قطب جنوب پیدا شده است، به طرز حیرت انگیزی می تواند رمز و راز عدم تقارن عجیب زندگی را توضیح دهد.

شهاب‌سنگ عدم تقارن

به گزارش اورانوس و به نقل از ایسنا، کپسول زمانی از آغازین روزهای منظومه شمسی می‌تواند اولین سرنخ در توضیح معمای دیرینه برای کسانی که حیات را مطالعه می‌کنند، باشد و آن این است که حیات چرا سرسختانه نامتقارن به نظر می‌رسد.

داستان از سال 1391 آغاز می‌شود، هنگامی که دانشمندان سنگی با اندازه توپ گلف را که امروزه به نام آسوکا ۱۲۲۳۶ معروف است در سرزمین یخی قطب جنوب کشف کردند. آسوکا نه تنها مثل هیچ سنگ زمینی دیگری نبود، بلکه شبیه به سنگ‌های فضایی دیگر نیز نبود. محققان فکر می‌کردند که این سنگ یک شهاب سنگ خاص قدیمی است، که شاید حاوی ماده‌ای حتی قدیمی‌تر از منظومه شمسی ما باشد و این موضوع، آن را به چیزی در حد آرزوی دانشمندان تبدیل می‌کرد.

کونل الکساندر دانشمند شهاب‌سنگ‌شناس در مؤسسه علوم کارنگی در واشنگتن و مؤلف این تحقیق جدید در بیانیه ناسا نوشت: جالب است به این فکر کنید که چگونه این چیزها به زمین سقوط می‌کنند و پر از همه این اطلاعات مختلف در مورد چگونگی شکل‌گیری منظومه شمسی و عناصر شکل دهنده آن هستند.

هنگامی که دانشمندان تکه کوچکی از آسوکا را بررسی کردند و نتایج را با سایر نمونه‌های شهاب‌سنگی مقایسه کردند، متوجه شدند که این سنگ فضایی خاص متفاوت است. در حقیقت این سنگ می‌تواند کلید رمزگشایی از راز دیرینه حیات باشد.

به نظر می‌رسد حیات نامتقارن است. اسیدهای آمینه که بلوک‌های ساختاری پروتئین‌ها و مولکول‌های بزرگی که بدن ما و سایر افراد را اداره می‌کنند، هستند، هر کدام به دو شکل آینه‌ای هستند که دانشمندان آنها را چپ دست و راست دست خوانده‌اند. اما تمام حیاتی که دانشمندان آن را مطالعه کرده‌اند از اسیدهای آمینه منحصراً چپ دست استفاده کرده‌اند و نسخه های راست دست از این مولکول‌ها وجود دارند، اما به پروتئین تبدیل نشده‌اند و هیچ‌کس نمی‌داند چرا.

دانشمندان فهمیدند که آسوکا غنی از آمینو اسیدها است و درست مانند حیات، اسیدهای آمینه موجود در این شهاب‌سنگ ، چپ دست هستند و عدم تقارن دارند. اما اگر این نمونه توسط زندگی زمینی آلوده نشده باشد – احتمالی که دانشمندان باید همیشه به آن توجه کنند- باید دلیل دیگری برای عدم تقارن و تعادل در این شهاب سنگ وجود داشته باشد.

دانیل گلاوین سرپرست این تحقیقات جدید و اخترشناس مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا در همین بیانیه گفت: شهاب‌سنگ ها به ما می‌گویند که قبل از شروع حیات یک سوگیری ذاتی و عدم تقارن نسبت به اسیدهای آمینه چپ دست وجود داشته است، اما راز بزرگ این است که چرا؟

گلاوین و همکارانش گمان می‌کنند که کلید این راز ممکن است در اتفاقی پنهان باشد که برای این شهاب‌سنگ زمانی که بخشی از یک سیارک بوده و در فضا سرگردان بوده، رخ داده است.

درون سیارک‌ها، نیروهایی مانند آب و گرما می‌توانند روی شیمی سنگ فضایی تأثیر بگذارند و اسیدهای آمینه تولید یا نابود کنند.

همین اتفاق احتمالاً مسئول میزان غیرمعمول زیاد اسیدهای آمینه در آسوکا است و همچنین ممکن است عدم تقارن بین گونه‌های چپ دست و راست دست را در مقایسه با سایر شهاب‌سنگ‌ها توضیح دهد.

گلاوین گفت: داشتن این میزان از اسیدهای آمینه چپ دست در شهاب‌سنگ‌های بدوی بسیار غیرمعمول است. نحوه شکل‌گیری آنها راز است. به همین دلیل خوب است که به انواع شهاب‌سنگ‌ها نگاه کنیم، بنابراین می‌توانیم جدول زمانی از نحوه تکامل این مواد آلی با گذشت زمان و سناریوهای مختلف تغییر ایجاد کنیم.

اگر عدم تعادل در شهاب سنگ نتیجه آلودگی زمینی نباشد، محققان امیدوارند که همین فرآیند مسئول عدم تقارن حیات باشد.

گلاوین و همکارانش به امید درک بهتر چگونگی ظهور اسیدهای آمینه در سنگ‌های فضایی، به بررسی شهاب‌سنگ‌ها ادامه می دهند.

محققان تاکتیک دیگری نیز در آستین دارند و آن، انجام مأموریت‌های بازگرداندن نمونه‌ها از فضا برای آوردن شهاب‌سنگ‌های دیگر به زمین و مطالعه آنها است. این نمونه‌ها بر خلاف شهاب‌سنگ‌های زمینی، از تاثیرپذیری از جو زمین مصون مانده‌اند و این ویژگی، این سنگ‌ها را بکرتر از حتی بهترین شهاب‌سنگ‌های موجود در زمین می‌کند.

هم اکنون دو ماموریت مشغول انجام چنین کاری هستند. اولی ماموریت موسوم به اُزیریس-رکس ناسا است که در حال آماده سازی برای نمونه‌برداری از سیارکی بنام بنو است و دومین ماموریت نیزهایابوسا-2  نام دارد که از طرف ژاپن انجام می‌شود و به دنبال آوردن قطعه‌هایی از سیارک ریوگو به زمین است.

محققان امیدوارند تجزیه و تحلیل روی این نمونه‌ها آنها را در درک بهتر نحوه تشکیل و تغییر اسیدهای آمینه در سنگ‌های فضایی یاری کند.

 

منبع

درباره ی علی آزادگان

ستاره‌شناس آماتور، معلم نجوم، فیزیک‌دان، نویسنده و مترجم، عکاس و دانشجوی دکتری تخصصی اپتیک

مطلب پیشنهادی

اقیانوس زمین آب شهاب سنگ

زمین باید خشک می‌بود – کشف غیرمنتظره یک شهاب سنگ منشا آب زمین را فاش کرد

کشف غیرمنتظره یک شهاب سنگ راز سر به مهر منشا به وجود آمدن آب و …

دیدگاهتان را بنویسید