کشف شهاب‌سنگ قدیمی‌تر از زمین

محققان شهاب‌سنگ ۴.۵۶ میلیارد ساله را در صحرای بزرگ آفریقا کشف کردند که قدیمی‌تر از زمین است.

شهاب‌سنگ زمین عرق شاش

 

به گزارش اورانوس و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، محققان شهاب‌سنگ ۴.۵۶ میلیارد ساله را در صحرای بزرگ آفریقا کشف کردند که به گفته آن‌ها زمانی متعلق به سیاره‌ای خُردسال بوده که هیچ‌گاه به بزرگسالی نرسیده و متلاشی شده است.

این جرم آسمانی ۳۲ کیلوگرمی در اردیبهشت 1399 در منطقه عرق شاش واقع در جنوب غربی الجزایر کشف شد و به همین دلیل Erg Chech 002 نامگذاری شد. دانشمندان بلافاصله این قطعه سنگ را غیرمعمولی تشخیص دادند و بررسی‌های جدی در مورد آن را آغاز کردند؛ چرا که بر خلاف بیشتر شهاب سنگ‌ها که از جنس بازالت هستند این شهاب‌سنگ از آندزیت تشکیل شده است.

دانشمندان در نتایج تحقیق خود که در نشریه «Proceedings of the National Academy of Science» منتشر شده برآورد کرده‌اند که این شهاب‌سنگ احتمالا یکی از معدود شواهد باقی مانده از نیاکان سیاره منظومه شمسی و قدیمی‌ترین شهاب‌سنگ موجود در زمین است.

ژان آلیکس بارات، محقق دانشگاه وسترن بریتانی در فرانسه که بیش از ۲۰ از عمر خود را صرف تحقیق در مورد شهاب‌سنگ‌ها کرده، پس از بررسی ویژگی‌های این جرم آسمانی اعلام کرده که این خارق‌العاده‌ترین شهاب سنگ جدیدی است که من دیده‌ام و احتمالا قدیمی‌تر از آن توسط بشر کشف نخواهد شد.

تجزیه و تحلیل شیمیایی این شهاب‌سنگ نشان داده که زمانی گداخته بوده و در حدود ۴.۵۶ میلیارد سال پیش جامد شده است. این در حالی است که عمر کره زمین ۴.۵۴ میلیارد سال تخمین زده می‌شود.

دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که این سنگ باید بقایای سیاره‌ای در حال شکل‌گیری باشد که احتمالا یا خُرد و متلاشی شده  یا بخش‌هایی از آن پس از ترکیب با اجسام سنگی دیگر به بخشی از عناصر سازنده کره زمین بدل شده‌اند.

 

منبع

درباره ی علی آزادگان

ستاره‌شناس آماتور، معلم نجوم، فیزیک‌دان، نویسنده و مترجم، عکاس و دانشجوی دکتری تخصصی اپتیک

مطلب پیشنهادی

شهاب سنگ

شهاب‌سنگ فضایی قدیمی می‌تواند معمای عدم تقارن عجیب حیات را توضیح دهد

زندگی نامتقارن است و یک کپسول زمان از اولین روزهای شکل گیری منظومه شمسی ممکن …

دیدگاهتان را بنویسید