سِلفی‌های بپی‌کُلُمبو با زمین

فضاپیمای عطاردشناس “بپی‌کلمبو” (BepiColombo) متعلق به آژانس فضایی اروپا (ESA) و آژانس هوافضای ژاپن (JAXA)، روز جمعه از کنار زمین عبور کرد و از خانه خود عکس گرفت. این عکس‌ها امروز منتشر شده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از فیز (اصلاح و ویرایش از اورانوس)، “بپی‌کلمبو” نام فضاپیمایی است که برای شناخت هرچه بیشتر از عطارد، این سیاره داغ و نزدیک به خورشید، روز جمعه از کنار زمین گذشت تا در مدار طولانی خود دور بگیرد و به سمت کوچک‌ترین و نزدیک‌ترین سیاره منظومه شمسی به خورشید برود. در ویدئوی زیر مراحل پرتاب و زمان‌بندی رسیدن به عطارد در دی ماه 1404 را مشاهده کنید.

[aparat id=”efyuw”]

این فضاپیما که 28 مهر 1397 با موشک آریان-5 پرتاب شد، متعلق به آژانس فضایی اروپا(ESA) و آژانس هوافضای ژاپن(JAXA) است و به تازگی از فاصله ۱۲هزار و ۷۰۰ کیلومتری زمین عبور کرد. نزدیکترین فاصله آن با اقیانوس اطلس جنوبی رخ داد، جایی که تلسکوپ‌های مستقر در کشور شیلی توانستند گذر سریع آن را ثبت کنند.

فضاپیمای بپی‌کلمبو

نیروی گرانش کره زمین، “بپی‌کلمبو” را کند کرده و آن را در مسیری نزدیکتر به خورشید قرار داد.

این فضاپیما که از دو مدارگرد علمی تشکیل شده است، پس از دو بار چرخیدن بر فراز زهره و شش مرتبه گذر از خود عطارد، باید در سال 1404 به عطارد برسد تا دو مدارگرد آن از هم جدا شوند. ملاقات بعدی این فضاپیما در مهر ماه با سیاره زهره خواهد بود.

“بپی‌کلمبو” قبل از پشت سر گذاشتن زمین، با سه دوربین “گوپرو مانند” خود عکس‌های سیاه و سفیدی از زمین گرفته است.

زمین از دید بپی‌کلمبو

“گانتر هاسینجر” مدیر علمی آژانس فضایی اروپا گفت: این سلفی‌های فضایی خیره کننده هستند و سیاره و خانه مشترک ما را در یکی از سخت‌ترین دوره‌های ممکن که در حال سپری کردن آن هستیم، نشان می‌دهند.

مرکز کنترل آژانس فضایی اروپا در آلمان در روز جمعه به دلیل شیوع کروناویروس، تعداد کارمند کمتری از حد معمول برای این عملیات داشته است و کنترل کننده‌های زمینی حاضر، هنگام نظارت بر این ملاقات با زمین، با فاصله زیادی از هم نشسته بودند.

از داده‌های این ملاقات برای کالیبراسیون ابزارهای علمی این فضاپیما استفاده خواهد شد.

زمین از دید بپی‌کلمبو

دانشمندان امیدوارند هنگامی که مدارگردهای “بپی‌کلمبو” جدا می‌شوند و هر یک، گردش خود را به دور سیاره عطارد آغاز می‌کنند، بیش از پیش در مورد منشاء و ترکیب این سیاره اطلاعات کسب کنند.

سیاره عطارد کمترین سیاره کاوش شده در بین چهار سیاره سنگی منظومه شمسی است. این سیاره فقط کمی بزرگتر از ماه زمین است و تنها طی ۸۸ روز خورشید را دور می‌زند.

فضاپیمای “بپی‌کلمبو” به نام ریاضیدان و مهندس ایتالیایی “جوزپه بپی‌کلمبو” نام‌گذاری شده است که استفاده از گرانش سیاره‌ای را برای ملاقات با عطارد مطرح کرد. وی در سال ۱۹۸۴ درگذشت.

مدار بپی‌کلمبو در سنگ‌قلاب به دور زمین

این دو ماهواره در رابطه با مأموریتی که دارند، مدارگرد سیاره‌ای عطارد (MPO) و مدارگرد مگنتوسفری عطارد (MMO) نام‌گذاری شده‌اند. هدف از این مأموریت مطالعه‌ای جامع و گسترده بر روی سیاره عطارد است که بررسی میدان مغناطیسی، مگنتوسفر و ساختار و سطح داخلی آن سیاره را شامل می‌شود.

 

منبع: فیز

درباره ی علی آزادگان

ستاره‌شناس آماتور، معلم نجوم، فیزیک‌دان، نویسنده و مترجم، عکاس و دانشجوی دکتری تخصصی اپتیک

دیدگاهتان را بنویسید