رکورد 500 روزه چین روی ماه

ماه‌نشین چانگئه-4 متعلق به چین امروز پانصدمین روز اقامت خود را در نیمه پنهان ماه جشن می‌گیرد که این اقامت رکورد حضور و فعالیت روی ماه را به نام چین ثبت می‌کند.

ماه‌نشین چانگئه-4

به گزارش ایسنا و به نقل از CGTN (اصلاح و ویرایش از اورانوس)، کاوشگر چینی چانگئه-4 امروز پانصدمین روز زمینی اکتشاف علمی در نیمه پنهان ماه را پشت سر می‌گذارد.

ماه‌نشین و کاوشگر چانگئه-4 پس از خوابیدن در شب بسیار سرد ماه، هجدهمین روز قمری کاری خود را از سر گرفته است.

یک شبانه‌روز قمری (یک روز در کره ماه) برابر با 14 شبانه‌روز بر روی زمین است.

ماه‌نشین چانگ ئه-4 دیروز (یکشنبه) ساعت 3:25 دقیقه به وقت پکن از خواب بیدار شد و کاوشگر نیز ساعت 11:53 دقیقه از خواب برخاست.

طبق گزارش مرکز اکتشافات قمری و برنامه فضایی اداره ملی فضایی چین (CNSA)، هر دو ماه‌نشین و کاوشگر در وضعیت عادی قرار دارند و به خوبی کار می‌کنند.

کاوشگر چانگ ئه-4 که ​​در تاریخ 17 آذر 1397 به فضا پرتاب شد، در تاریخ 13 دی 1397 اولین فرود نرم را در دهانه “فون کارمن” در حوضه قطب جنوب نیمه پنهان ماه تجربه کرد. از آن زمان روی ماه فعال است و رکورد چین ماه را شکست.

کاوشگر چانگ ئه-4 به دلیل کمبود انرژی خورشیدی در طول شب ماه، به حالت خفته رفت و سپس با طلوع روز، بیدار شد.

به گفته اداره ملی فضایی چین، ماه‌نورد یوتو-2  تاکنون در مجموع 447 متر روی سطح ماه سفر کرده و اکنون در فاصله 292 متری از فرودگر قرار دارد.

این ماه‌نورد مشغول اکتشافات علمی در مورد سنگ‌های قمری، خاک ماه و برخی از دهانه‌های برخوردی موجود روی سطح ماه است.

دانشمندان چینی از رادار نافذ قمری نصب شده روی یوتو-2 برای بررسی ساختار سطح‌شناسی ماه تا عمق 40 متری استفاده کردند و از اسرار زیر سطح نیمه دور ماه، برای کشف اطلاعات بیشتر در مورد تاریخ برخوردهای اجرام آسمانی با سطح ماه و فعالیت‌های آتشفشانی و همچنین تکامل زمین‌شناسی روی ماه پرده برداری کردند.

دانشمندان همچنین داده‌های طیف‌سنج مادون قرمز را در این ماه‌نورد مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند و فاش کردند که گوشته ماه سرشار از “الیوین” (olivine)  است که اطلاعات مهمی را در مورد ترکیب مواد در سمت دور ماه به محققان داد.

وظایف علمی مأموریت چانگئه-4  شامل انجام مشاهدات نجومی رادیویی با فرکانس پایین، بررسی سطح ماه، تشخیص ترکیب مواد معدنی و ساختار سطح ماه و اندازه‌گیری تابش نوترون و اتم‌های خنثی است.

چین قصد دارد نخستین مأموریت اکتشاف مریخ خود موسوم به “تیان‌ون-1” (Tianwen-1) را در ماه ژوئیه راه‌اندازی کند.

 

منبع

درباره ی علی آزادگان

ستاره‌شناس آماتور، معلم نجوم، فیزیک‌دان، نویسنده و مترجم، عکاس و دانشجوی دکتری تخصصی اپتیک

مطلب پیشنهادی

رویت هلال ماه شوال 1445

وضعیت رویت هلال ماه شوال المکرم سال 1445 هجری قمری

وضعیت رویت هلال ماه شوال المکرم سال 1445 هجری قمری در غروب روز سه‌شنبه بیست …

دیدگاهتان را بنویسید