تاثیر کرونا بر مشاغل از فضا

تصاویر ماهواره‌های ناسا از مرکز کشور چین، تاثیر شگفت انگیز کرونا ویروس جدید بر تعطیلی کسب و کارها را در این کشور را از فضا نشان می‌دهد.

به گزارش ایسنا و به نقل از ناسا (اصلاح و ویرایش از اورانوس)، معمولا چراغ‌های روشن در شباهنگام در شهرها و زیرساخت‌های آنها ردپای تمدن را نشان می‌دهد. در حالی که اکنون در دوران کرونا دانشمندان با استفاده از داده‌های ماهواره‌ای ناسا ثبت شده در اواخر ژانویه سال جاری میلادی، علائم تعطیلی تجارت و حمل و نقل در مرکز چین را در پی شیوع بیماری کووید-19 را از فضا مشاهده کردند. ⁣ ⁣

تصاویر ماهواره‌ای در شب مانند این تصاویر، نورهای مصنوعی ایجاد شده توسط انسان را ثبت می‌کنند که حاکی از تمدن بشری و جریان زندگی در سیاره زمین است. سنجش از راه دور این نورها منبع اطلاعات جدیدی را برای بهبود درک ما از تعامل بین سیستم‌های انسانی و محیط زیست فراهم می‌کند. ⁣ ⁣

این تصاویر بخشی از پروژه بزرگتر در ناسا به نام “تیله سیاه” (Black Marble) است که نقش مهمی در تحقیقات در مورد آلودگی سبک، ماهیگیری غیرقانونی، آتش سوزی‌ها، تأثیرات ناشی از بحران و بازیابی آنها و سکونتگاه‌های انسانی و زیرساخت‌های انرژی مرتبط با آن دارد.

این تصاویر، کاهش چشمگیر نورهای مصنوعی را در پی شیوع کروناویروس جدید در چین نشان می‌دهد که بخش زیادی از کسب و کارها و حمل و نقل عمومی را به تعطیلی کشانده است.

 

منبع

درباره ی علی آزادگان

ستاره‌شناس آماتور، معلم نجوم، فیزیک‌دان، نویسنده و مترجم، عکاس و دانشجوی دکتری تخصصی اپتیک

مطلب پیشنهادی

آلودگی تهران در روزهای کرونا

کم‌نشدن آلودگی تهران در روزهای کرونا

بنابر تصویری که از شهرهای مختلف جهان پیش و پس از شیوع ویروس کرونا منتشر …

دیدگاهتان را بنویسید