انفجار استارشیپ

انفجار نسخه اولیه استارشیپ پرتابگر شرکت اسپیس‌ایکس هنگام آزمایش موتور و به طور کامل از بین رفت.

انفجار استارشیپ

به گزارش ایسنا و به نقل از تک‌کرانچ (اصلاح و ویرایش از اورانوس)، شرکت اسپیس‌ایکس، به تازگی آزمایش دیگری روی موتور راپتور نسخه اولیه پرتابه خود موسوم به استارشیپ اس‌ان۴ انجام داد اما این وسیله نقلیه آزمایشی در بوکا چیا، تگزاس منفجر شد. این آزمایش، چهارمین آزمایش این موتور در نوع خود است و هنوز مشخص نیست که به رغم همه تلاش‌ها، چه مشکلی پیش آمده است.

این آزمایش، برای توسعه استارشیپ آغاز شده بود. اسپیس‌ایکس امیدوار است که بتواند از این فضاپیمای جدید به عنوان جایگزینی برای موشک‌های فالکون۹ و فالکون هوی استفاده کند اما استارشیپ هنوز در مرحله ابتدایی توسعه قرار دارد؛ در حالی که وسایل نقلیه‌ای از این دست، چندیدن بار توانایی پرواز خود را اثبات کرده‌اند.

اسپیس‌ایکس به تازگی موفق شده تایید اداره هوانوردی فدرال آمریکا را برای پرواز آزمایشی نخستین نمونه از استارشیپ دریافت کند. هدف از آزمایش اخیر، این بود که نخستین نمونه اس‌ان۴، مسافت کوتاهی را پرواز کند اما مشخص شد که تحقق این هدف در حال حاضر ممکن نیست زیرا وسیله نقلیه در پی وقوع انفجار، به طور کامل تخریب شد. این انفجار، تقریبا دو دقیقه پس از تکمیل آزمایش موتور به وقوع پیوست.

این نخستین بار نیست که یکی از نخستین نمونه‌های استارشیپ شرکت اسپیس‌ایکس، با چنین پایان فاجعه‌باری روبرو می‌شود. به همین دلیل است که شرکت‌ها، وسایل نقلیه خود را طی مراحل ساخت و توسعه، بارها و بارها آزمایش می‌کنند تا از ایمنی و قابلیت اطمینان اجرای نهایی آنها در زمان نیاز مطمئن شوند.

 

منبع

درباره ی علی آزادگان

ستاره‌شناس آماتور، معلم نجوم، فیزیک‌دان، نویسنده و مترجم، عکاس و دانشجوی دکتری تخصصی اپتیک

مطلب پیشنهادی

اولین پرتاب سرنشین‌دار آمریکا

پروژه مهم ناسا و اسپیس‌ایکس برای اولین پرتاب دو فضانورد به ایستگاه فضایی بین‌المللی از …

دیدگاهتان را بنویسید