اطلاعاتی جدید از نیمه‌ی دور ماه

ماه‌نشین چینی «Change۴» که برای نخستین بار در منطقه دور ماه فرود آمده اطلاعات جدیدی درباره سطح ماه فاش کرده است.

طبق این اطلاعات بخش دورافتاده ماه که از زمین قابل رصد نیست با لایه ای از صخره و خاک پوشیده شده است. این ماه‌نشین حدود یک سال قبل روی ماه فرود آمد و کاوشگر یوتو-۲ را روی سطح سیاره به کار گرفت تا دهانه «ون کارمن» را  در قطب جنوب ماه رصد کند.

این کاوشگر به راداری مجهز است که تا عمق 40 متری سطح ماه نفوذ می‌کند تا ساختار داخلی ماه را که متشکل از ۳ لایه مجزا است، بررسی کند.

لایه رویی متشکل از سنگ پوشه ماه یا رگولیت است. لایه میانی از مواد دانه‌دانه و با تعداد سنگهای بیشتر تشکیل شده و لایه زیرین آن تا 4 متری حاوی ترکیباتی از مواد سخت و نرم همراه با تکه سنگها است.

محققان اطلاعات جمع آوری شده توسط کاوشگر را همراه اطلاعات مربوط به بخش نزدیک ماه ترکیب کردند تا به دانش بهتری از تاریخچه سطح ماه دسترسی یابند.

لایه رویی سطح ماه طی میلیاردها سال و پس از برخورد مداوم شهاب‌سنگ‌ها به آن به‌وجود آمده است. این یافته ها که در نشریه «ساینس ادونس» منتشر شده  نشان می دهد که این لایه‌های سنگ و خاک تا ۱۲متر ضخامت دارند.

بیشتر دانش انسان درباره سنگ و خاک ماه مربوط به مطالعه نمونه‌هایی است که ناسا و روسیه طی ماموریت هایی از قسمت نزدیک این قمر به زمین آورده‌اند. به عبارت دیگر محققان نمی‌دانستند دانسته‌های آنان درباره مناطق دیگر ما نیز صحت دارد یا خیر.

دکتر النا پتینلی استاد ریاضی و فیزک دانشگاه رم ایتالیا و یکی از مولفان این پژوهش می گوید: این مجموعه ذخایر در نتیجه ایجاد دهانه‌های مختلف هنگام تحول ماه به وجود آمده‌اند.

محققان با استفاده از اطلاعاتی که کاوشگر کوچک یوتو۲ طی ۲ روز نخست ماه به دست آورده، مواد دانه‌داری راشناسایی کردند که تا عمق ۲۴ متری سطح وجود داشت. آنها تصاویر با کیفیت کاوشگر را با اسکن‌های رادار نفوذپذیر زیر سطح آن ترکیب کردند.این اسکن ها تا عمق ۴۰ متری زیر سطح ماه را نشان می‌دهد و تصویری کامل از ساختار داخلی ماه فراهم کردند.

هرچند رادار نمی تواند فراتر از عمق 40 متر را رصد کند اما دانشمندان تخمین می زنند این ماده دانه دار در عمق بیشتری از زیر سطح ماه وجود داشته باشد.

درباره ی علی آزادگان

ستاره‌شناس آماتور، معلم نجوم، فیزیک‌دان، نویسنده و مترجم، عکاس و دانشجوی دکتری تخصصی اپتیک

مطلب پیشنهادی

نقشه رویت هلال شعبان 1445

وضعیت رویت هلال ماه شعبان سال 1445

وضعیت رویت هلال ماه شعبان المعظم سال 1445 هجری قمری در غروب روز شنبه بیست …

دیدگاهتان را بنویسید