مفیدترین نقشه‌های آسمان برای رصدگران

برای رصدگران آسمان، بعد از تلسکوپی مناسب، داشتن نقشه آسمان دقیق و جامع ضروری است. این رصدگران طیف گسترده‌ای شامل علاقمندان عکاسی نجومی، منجم‌های آماتور، داوطلبین المپیاد نجوم، شرکت‌کنندگان ماراتن‌های رصدی (مسیه و …) و دیگران است.

چهار اطلس بسیار مفید در بین منجمهای ایرانی پرکاربرد است که می‌توانید آنها را هم به شکل فایل پی‌دی‌اف در گوشی موبایل، تبلت یا رایانه شخصی استفاده کنید، یا با چاپ روی کاغذ در شبهای رصدی به کار ببرید. البته بعضی از این نقشه‌ها به فارسی نیز چاپ و منتشر شده‌اند اما معمولا بعد از چند سال باتوجه به تجدید چاپ نشدن، نایاب شده‌اند. این فایلها فشره هستند و رمز باز کردن آنها www.uranus.ir است. لطفا توجه فرمایید که در براوزرهای تلفن همراه لینکهای دانلود فقط در صورتی باز می‌شوند که گزینه Request desktop site فعال شده باشد. در غیر اینصورت باید توسط کامیوتر شخصی یا لپتاپ دانلود کنید. البته فایلها در کانال تلگرام سایت نیز موجود است.

Sky Atlas 2000

یکی از جامع‌ترین و دقیق اطلس‌های آسمان است. در سال 1382 توسط انتشارات سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح و ترجمه حسین علیزاده غریب با عنوان “اطلس آسمان شب” منتشر شد. برای تهیه نسخه فارسی حتما باید در کتاب‌فروشی‌ها به دنبال آن بگردید. فایلی که ما برای دانلود عرضه کرده‌ایم اصل نقشه انگلیسی است. در صورت تمایل برای چاپ این نقشه روی کاغذ می‌توانید حتی از کاغذهای تا اندازه A2 نیز استفاده کنید. برای دانلود اینجا کلیک کنید.

 

Pocket Sky Atlas

این نقشه را می‌توان به نوعی نسخه فشرده نقشه قبلی دانست و توسط انتشارات معروف Sky and Telescope منتشر شده. این اطلس در سال 1389 توسط انتشارات حامی و ترجمه فرهاد ذکاوت با عنوان “اطلس فشرده آسمان” منتشر شده. برای تهیه نسخه فارسی حتما باید در کتاب‌فروشی‌ها به دنبال آن بگردید. فایلی که ما برای دانلود عرضه کرده‌ایم اصل نقشه انگلیسی است. برای دانلود اینجا کلیک کنید.

 

The Observer’s Sky Atlas

این کتاب علاوه براینکه نقشه بسیار خوبی برای رصد آسمان است، در کنار هر نقشه اطلاعات مفیدی درباره انواع اجرام موجود در نقشه نیز ارایه داده که بسیار مفید است.این کتاب توسط آقای احمدرضا کریمی ترجمه شده و توسط انتشارات “طوبی نصف جهان” منتشر شده. برای دانلود کتاب انگلیسی اینجا کلیک کنید.

 

Starhopping Guide to the Messier Marathon

این نقشه شامل دو بخش توضیح و نقشه است که برای علاقمندان ماراتن‌های رصدی مانند ماراتن مسیه بسیار مفید است. این کتاب الکترونیک توسط نویسنده برای استفاده عموم به رایگان منتشر شده. برای دانلود اینجا کلیک کنید.

 

The Sky Atlas

اطلسی با تمرکزی بیشتر بر روی اجرام اعماق آسمان. برای دانلود اینجا کلیک کنید.

درباره ی علی آزادگان

ستاره‌شناس آماتور، معلم نجوم، فیزیک‌دان، نویسنده و مترجم، عکاس و دانشجوی دکتری تخصصی اپتیک

دیدگاهتان را بنویسید