مراحل ساخت ELT درحال پیشرفت است

تلسکوپ بسیار بزرگ ELT را به خاطر دارید؟ رصدخانه تلسکوپ بسیار بزرگ ELT در حال ساخت است و در آینده نواحی تاریک کیهان را بررسی خواهد کرد.

فونداسیون رصدخانه ELT

به گزارش اورانوس و به نقل از اینترستینگ اینجینیرینگ، تلسکوپ بسیار بزرگ پروژه تلسکوپ فضایی انقلابی است که پس از تکمیل می‌تواند به دانشمندان امکان مطالعه سیاراتی به اندازه زمین در منظومه‌های ستاره‌ای، اولین کهکشان‌های کیهان، سیاه‌چاله‌های کلان جرم، یافتن آب و مولکول‌های آلی در فضای خارج از جو را بدهد.

در حال حاضر تلسکوپ بسیار بزرگ که انتظار می‌رود بزرگترین تلسکوپ جهان باشد، در منطقه‌ای مرتفع و خشک در بالای کوه سرو آرمازونس در صحرای آتاکاما در شمال شیلی در دست ساخت است. این تلسکوپ با آینه‌ای که قطر آن ۳۹.۳ متر است، می‌تواند نقاط تاریک کیهان را کاوش کند و به درک سرعت انبساط جهان کمک کند.

فونداسیون رصدخانه بسیار بزرگ ELT

سوزان رمزی مدیر ابزار تلسکوپ بسیار بزرگ ELT گفت: ما همیشه در مورد اندازه آینه اصلی تلسکوپ‌ها صحبت می‌کنیم. حال باید گفت آینه تلسکوپ ما ۳۹ متر است که این موضوع باعث می‌شود قطر آن پنج برابر بزرگ‌تر از بزرگترین تلسکوپ‌های کنونی ما باشد.

میشل سیراسولو، دانشمند برنامه تلسکوپ بسیار بزرگ گفت: ابعاد تلسکوپ خیره کننده است. وی بزرگی آن را به بزرگی تماشاخانه کولوسئوم در رم، ایتالیا تشبیه کرد.

 

تصاویری ۱۶ برابر واضح‌تر از هابل

ساخت این تلسکوپ بازتابی در سال 1392 آغاز شد و طراحی آن شامل یک آینه اصلی ۳۹.۳ متری و یک آینه ثانویه به قطر ۴.۲ متر بود. این رصدخانه توسط اپتیک سازگار، هشت واحد ستاره راهنمای لیزر و چندین ابزار علمی پشتیبانی خواهد شد.

تصویر رصدخانه تلسکوپ بسیار بزرگ بعد از کامل شدن

اپتیک سازگار یا اپتیک تطبیقی (Adaptive optics) شگردی برای بهبود کارایی سیستم‌های نوری با کاهش اثر اعوجاج جبهه موج است. امروزه در ساخت بسیاری از تلسکوپ‌های بزرگ زمینی و کاربردهای تصویربرداری از آن استفاده می‌شود.

پس از تکمیل، این رصدخانه ۱۰۰ میلیون برابر بیشتر از چشم انسان نور جمع آوری خواهد کرد و می‌تواند اعوجاج جوی را تصحیح کند. با توجه به این مشخصات، این تلسکوپ تصاویری ۱۶ برابر واضح‌تر از تصاویر هابل ارائه خواهد داد.

هابل پروژه‌ مشترک ناسا و آژانس‌ فضایی اروپا و کانادا است و بیش از سه دهه به رصد فضا پرداخته است. این تلسکوپ بیش از ۱.۵ میلیون رصد انجام داده و بیش از ۱۸ هزار مقاله علمی براساس داده‌های آن منتشر شده است.

به لطف کار یک گروه بین‌المللی از دانشمندان و مهندسان در رصدخانه جنوبی اروپا، ساخت و ساز این تلسکوپ در حدود سال 1405 تکمیل خواهد شد و تلسکوپ بسیار بزرگ ELT ، بزرگترین چشم جهان در آسمان را برای پاسخگویی به پیچیده‌ترین سوالات در مورد جهان باز خواهد کرد.

درباره ی علی آزادگان

ستاره‌شناس آماتور، معلم نجوم، فیزیک‌دان، نویسنده و مترجم، عکاس و دانشجوی دکتری تخصصی اپتیک

دیدگاهتان را بنویسید