ابرشراره در کوتوله سرخ همسایه

ابرشراره درخشانی توسط تلسکوپ جدید دانشگاه کیوتو در ستاره کوتوله سرخ همسایه ما مشاهده شده است.

ابرشراره کوتوله سرخ

به گزارش ایسنا (اصلاح و ویرایش از اورانوس)، اخیرا ستاره شناسان با کمک تلسکوپ 3.8 متری سِیمی (Seimei) دانشگاه کیوتو ۱۲ شراره را در ستاره کوتوله سرخ ای‌دی اسد (AD Leonis) شناسایی کردند. این کوتوله سرخ ۱۶ سال نوری از ما فاصله دارد.

نکته قابل توجه این است که یکی از این شراره‌ها ۲۰ برابر بزرگتر از چیزی است که خورشید ساطع می‌کند. شراره‌ها تقریباً در هر ستاره‌ای رخ می‌دهد اما ابرشراره‌ها  (superflares) پدیده‌ای معمول نیستند.

کوسوکه نامه‌کاتا (Kosuke Namekata)  یکی از محققان این مطالعه گفت: در موارد نادری ابرشراره بزرگ رخ می‌دهد و این منجر به طوفان‌های مغناطیسی عظیم می‌شود که هنگام ساطع شدن از خورشید ما می‌توانند به طور قابل توجهی زیرساخت‌های فناوری زمین را تحت تأثیر قرار دهند.

اما نکته دیگری که باید به آن توجه داشت این است که ابرشراره‌ها همیشه اتفاق نمی‌افتند. بنابراین جمع آوری داده در مورد آنها مهم است. به همین دلیل محققان دانشگاه کیوتو اغلب به طور منظم خورشید، ستارگان و فراسیارات را مورد بررسی قرار می‌دهند.

ای‌دی اسد ستاره‌ای کوتوله سرخ است و از این رو دمای سطح آن پایین‌تر از خورشید است. یعنی که شراره‌ها بیشتر روی سطح آن رخ می‌دهند.

محققان طی این مطالعه انتظار داشتند برخی از شراره‌های بزرگ را ببیند اما ناگهان از دیدن ابرشراره در اولین شب رصد خود بسیار شگفت زده شدند.

نامه‌کاتا اظهار داشت که این پدیده داده‌های جذابی در اختیار آنها قرار داده است. در طول رصد ابرشراره در این کوتوله سرخ، نور مشاهده شده از اتم‌های هیدروژن تقریباً یک قدر درخشان‌تر از میزان نور شراره‌های معمول خورشید ما بود.

وی خاطرنشان کرد: این اولین بار است که این پدیده گزارش شده است و مشاهده آن نیز به لطف دقت بالای تلسکوپ سیمی امکان پذیر شد.

محققان در انتها گفتند کسب اطلاعات بیشتر در مورد این پدیده‌های ستاره‌ای بنیادی به ما کمک می‌کند تا احتمال رخداد ابرشراره‌های خورشیدی بیشتری را شناسایی و پیش بینی کنیم تا از آسیب‌های طوفان مغناطیسی به زمین بکاهیم.

 

منبع

درباره ی علی آزادگان

ستاره‌شناس آماتور، معلم نجوم، فیزیک‌دان، نویسنده و مترجم، عکاس و دانشجوی دکتری تخصصی اپتیک

دیدگاهتان را بنویسید