داغ ترین ها
 1. رویدادهای نجومی اردیبهشت 1399
 2. رویدادهای نجومی فروردین 1399
 3. رویدادهای مهم نجومی سال 1399
 4. رویدادهای نجومی اسفند 1398
 5. ابط الجوزا کم‌فروغ‌تر از همیشه
 6. دوران جدید زمین‌شناختی زمین: چیبانیان Chibanian
 7. قائم؛ اولین موشک ماهواره‌بر چهار مرحله‌ای ایران
 8. برنامه جدید فضایی ایران | برنامه «ظفر» برای استقرار در مدار ۵۰۰کیلومتری/ ویژگی‌های جدیدترین ماهواره ایرانی چیست؟
 9. رویدادهای نجومی آسمان در بهمن 1398
 10. کشف سیاه‌چاله‌های سرگردان در اطراف کهکشان‌های کوتوله
 11. قطب شمال سیاره سرخ
 12. فوران اسرارآمیز امواج گرانشی از اطراف ابط‌ ‌الجوزا
 13. کشف سیارک جدیدی که مدارش از زهره کوچکتر است
 14. احتمال کشف سیاره‌ای جدید به دور پروکسیما قنطورس
 15. کنون دوربین بی‌آینه مخصوص عکاسی نجومی عرضه کرد
 16. رویدادهای نجومی آسمان در آذر 1398
 17. انتظار فوران شهابی شدید برای بارش آلفا-تک‌شاخی
 18. بارش شهابی اسدی 98
 19. گذر عطارد: اندازه‌گیری فاصله زمین از خورشید
 20. گذر عطارد: 20 آبان 1398
 21. هر روزِ زهره چقدر است؟
 22. نقشه‌های آسمان مفید برای رصدگران
 23. رویدادهای نجومی آبان ماه 1398
 24. در نامگذاری 20 قمر جدید زحل شرکت کنید
 25. 20 قمر جدید برای زحل، شکستن رکورد مشتری
 26. فراسیاره غول‌پیکری که نباید وجود می‌داشت
 27. رویدادهای آسمان در مهر 1398
 28. مهمانی جدید از ورای منظومه شمسی
 29. هند ویکرام را روی ماه پیدا کرد، هنوز بدون ارتباط
 30. آشنایی با ماهواره جاسوسی KH-11
 • ایران
 • 1399/4/16
 • آخرین به‌روزرسانی 03:39
خبر ها
خبرهای نجوم و فضا

تحقیقات جدیدی به رهبری دانشگاه ایالتی مونتانا بیش از ده سیاه‌چاله سنگین را در کهکشان‌های کوتوله که تا قبل از این تصور می‌شد بسیار کوچک هستند و نمی‌توانند میزبان این نوع سیاه‌چاله‌ها باشند را کشف کرده. دانشمندان از مکان این سیاه‌چاله‌ها در درون کهکشان بسیار غافلگیر شده‌اند.

این گروه تحقیقاتی 111 کهکشان کوتوله را در فاصله یک میلیارد سال نوری از زمین با استفاده از رصدخانه نجوم رادیویی ملی آمریکا مورد بررسی قرار داده‌اند. آنها 13 کهکشان یافتند که میزیبان سیاه‌چاله‌های سنگین هستند و همچنین کشف کردند که سیاه‌چاله‌ها در مکان پیشبینی شده قرار نداشتند.

ایمی رینز که سرپرست این گروه است می‌گوید: همه سیاه‌چاله‌هایی که در گذشته کشف کرده بودم در مرکز کهکشان قرار داشتند اما اینها در حاشیه کهکشان‌ها می‌گشتند که بسیار مرا شگفت‌زده کرد.

دو نوع سیاه‌چاله وجود دارد که با چگالی عظیمی خود می‌توانند نور را بربایند. نوع کوچکتر سیاه‌چاله‌های ستاره‌ای که از مرگ ستاره‌های بزرگ ایجاد می‌شوند و جرمشان حدود ده برابر خورشید است. نوع دیگر با نام "سیاه‌چاله ابرسنگین" یا "سیاه‌چاله سنگین" نامیده می‌شود که میلیون‌ها و حتی میلیاردها برابر خورشید جرم دارند و ما نمی‌دانیم چطور بوجود آمده‌اند.

راه‌شیری که کهکشانی مارپیچی با حدود 100 تا 400 میلیارد ستاره است در مرکز خود سیاه‌چاله سنگینی به نام قوس A* دارد. کهکشان‌های کوتوله به هرشکلی پیدا می‌شوند اما بسیار کوچکتر از راه‌شیری هستند و حداکثر چند میلیارد ستاره دارند.

این یافته جدید می‌تواند بر شبیه‌سازی رایانه‌ای که مدتی پیش جیلین بلو-واری از اساتید دانشگاه کوینزبورگ انجام داده بود صحه بگزارد. اون اثبات کرده بود که سیاه‌چاله‌های کهکشان‌های کوتوله به دلیل تاثیری که کهکشان‌ها در حین حرکت در فضا بریکدیگر می‌گذارند ممکن است از مرکز کهکشان خارج شوند. این یافته‌های جدید ممکن از بر روش جستجوی سیاه‌چاله‌ها در کهکشان‌های کوتوله تاثیرگذار باشد.

رینز می‌گوید که می‌خواهند جستجوی خود را به خارج از مرکز کهکشان نیز بسط دهن، جایی که قبلا در آنجا به دنبال سیاه‌چاله‌ها می‌گشتند.

مقاله رینز 13 دی 1398 در استروفیزیکال ژورنال منتشر شد. او بیش از یک دهه است که در آسمان‌ها به دنبال سیاه‌چاله می‌گردد. او در دانشگاه ویرجینیا دوره کارشناسی ارشد خود را طی کرده و بر روی شکل‌گیری ستارگان در کهکشان‌های کوتوله تحقیق کرده اما بعد نظرش به حضور سیاه‌چاله‌های سنگین در کهکشان‌های کوتوله کوچک جلب شده.

در فاصله 30 میلیون سال نوری از زمین کهکشان کوتوله "هینز 2-10" وجود دارد که قبلا تصور می‌شد برای سیاه‌چاله داشتن بسیار کوچک باشد. دانش عمومی می‌گوید که همه کهکشان‌های عظیم‌الجثه که دارای مرکزی کروی هستند سیاه‌چاله دارند و مهمشان‌های کوتوله سیاه‌چاله ندارند. اما او در سال 1389 در مرکز کهکشانی کوتوله سیاه‌چاله یافت و از آن زمان وقتی اون در کهکشان‌های کوتوله به دنبال سیاه‌چاله گشت، آنها را یکی یکی کشف کرد.

در ادامه او به‌جای کار روی سیگنال‌های رادیویی به بررسی داده‌های بصری 40 هزار کهکشان کوتوله پرداخت که در میان آنها 100 نامزد برای سیاه‌چاه‌ها یافت. سپس در مقاله اخیر خود به بررسی‌های رادیویی همین مجموعه کهکشان‌های کوتوله پرداخت و فقط یک کهکشان در هر دو روش مشترک بود.

یافته‌های رینز شور جدیدی در میان اخترفیزیک‌دا‌ها برای جستجوی سیاه‌چاله‌ها برانگیخته. این کشف جدید می‌تواند در حل معمای چگونگی تولد سیاه‌چاله‌های سنگین نیز گره‌گشا باشد.

به اشتراک گذاری این مطلب!

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه