داغ ترین ها
 1. رویدادهای نجومی اردیبهشت 1399
 2. رویدادهای نجومی فروردین 1399
 3. رویدادهای مهم نجومی سال 1399
 4. رویدادهای نجومی اسفند 1398
 5. ابط الجوزا کم‌فروغ‌تر از همیشه
 6. دوران جدید زمین‌شناختی زمین: چیبانیان Chibanian
 7. قائم؛ اولین موشک ماهواره‌بر چهار مرحله‌ای ایران
 8. برنامه جدید فضایی ایران | برنامه «ظفر» برای استقرار در مدار ۵۰۰کیلومتری/ ویژگی‌های جدیدترین ماهواره ایرانی چیست؟
 9. رویدادهای نجومی آسمان در بهمن 1398
 10. کشف سیاه‌چاله‌های سرگردان در اطراف کهکشان‌های کوتوله
 11. قطب شمال سیاره سرخ
 12. فوران اسرارآمیز امواج گرانشی از اطراف ابط‌ ‌الجوزا
 13. کشف سیارک جدیدی که مدارش از زهره کوچکتر است
 14. احتمال کشف سیاره‌ای جدید به دور پروکسیما قنطورس
 15. کنون دوربین بی‌آینه مخصوص عکاسی نجومی عرضه کرد
 16. رویدادهای نجومی آسمان در آذر 1398
 17. انتظار فوران شهابی شدید برای بارش آلفا-تک‌شاخی
 18. بارش شهابی اسدی 98
 19. گذر عطارد: اندازه‌گیری فاصله زمین از خورشید
 20. گذر عطارد: 20 آبان 1398
 21. هر روزِ زهره چقدر است؟
 22. نقشه‌های آسمان مفید برای رصدگران
 23. رویدادهای نجومی آبان ماه 1398
 24. در نامگذاری 20 قمر جدید زحل شرکت کنید
 25. 20 قمر جدید برای زحل، شکستن رکورد مشتری
 26. فراسیاره غول‌پیکری که نباید وجود می‌داشت
 27. رویدادهای آسمان در مهر 1398
 28. مهمانی جدید از ورای منظومه شمسی
 29. هند ویکرام را روی ماه پیدا کرد، هنوز بدون ارتباط
 30. آشنایی با ماهواره جاسوسی KH-11
 • ایران
 • 1399/4/16
 • آخرین به‌روزرسانی 02:14
خبر ها
خبرهای نجوم و فضا

امواج گرانشی زمانی ایجاد می‌شوند که رخدادهایی ویرانگر در عالم به وقوع می‌پیوندند. یکی از این موارد ستاره‌های نوترونی هستند که مدت‌های طولانی به یکدیگر گشته‌اند، در نهایت به یکدیگر می‌خورد و امواج گرانشی ایجاد می‌کنند. همینطور برخورد دو سیاه‌چاله می‌تواند امواج گرانشی ایجاد کند. اما گاهی نیز فورانی از امواج گرانشی وجود دارد که علتی روشن ندارد.

چنین فورانی در 24 دی 1398 توسط لایگو/ویرگو کشف شد که از حوالی منطقه‌ای که ستاره ابط‌ الجوزا در آنجا قرار دارد منتشر شده بود. بله همان ستاره‌ای که اخیراً کاهش درخشندگی آن را مشاهده کرده‌ایم و انتظار داریم در آینده ابرنواختر شود. آیا این دو موضوع می‌توانند مرتبط باشند؟

ابط الجوزا ابرغولی سرخ در صورت فلکی جبار است. این ستاره رشته اصلی را حدود یک میلیون سال پیش ترک کرد و حدود چهل هزار سال است که ابرغول سرخ شده. در نهایت ابط الجوزا آنقدر هیدروژن‌هایش را خواهد سوزاند تا هسته‌اش رمبیده شود و به شکل ابرنواختر منفجر شود.

صورت فلکی معروف جبار. در میانه سه ستاره کمربند شکارچی به خوبی مشخص هستند. ابط الجوزا ستاره سرخ واقع در گوچه چپ بالاست و رجل الجبار ستاره آبی واقع در گوچه راست پایین.

این اواخر درخشندگی ابط الجوزا کاهش یافته. این موضوع باعث شده انواع گمانه‌زنی‌ها درباره آغاز فرآیند ابرنواختر شدن آن منتشر شود. اخترفیزیک‌دان‌ها این موضوع را به سرعت رد کردند. عددی دقیقی برای ابرنواختر شدن ابط الجوزا تعیین نشده ولی برآوردها نشان می‌دهند که تا صدهزار سال دیگر این اتفاق رخ نخواهد داد. اما زمانی که درخشندگی ستاره‌ای کاهش می‌یابد یعنی در داخل آن اتفاقاتی رخ می‌دهد.

آیا این فوران امواج گرانشی جدید با کاهش درخشندگی ابط الجوزا مرتبط است؟

داده‌های لایگو از فوران امواج گرانشی 24 دی 1398

اخترشناس‌ها می‌دانند که ابط الجوزا ستاره‌ای متغیر است و درخشندگی آن نوسان دارد. ستاره‌هایی مانند ابط الجوزا موجوداتی ایستا نیستند. ابط الجوزا ستاره متغیر شبه‌منظمی است که در درخشندگی آن هم تغییرات تناوبی و هم غیر تناوبی مشاهده می‌شود.

این نوع امواجی که لایگو دریافت کرده را امواج فورانی (Burst Waves) می‌نامند. این امواج را ابرنواخترها می‌توانند ایجاد کنند اما ابط الجوزا هنوز ابرنواختر نشده و تا سال‌ها هم نخواهد شد.

تصویرسازی از اتفاقی که برای ستاره‌های ابرغول سرخ در انتهای زندگی‌شان رخ می‌دهد و ابرنواختر می‌شوند. اتفاقی که برای ابط الجوزا خواهد افتاد.

بعضی معتقدند که دریافت امواج گرانشی از منطقه ابط الجوزا به خود ستاره ارتباطی ندارد. حتی ممکن است این امواج دریافتی واقعی هم نباشند. این نوع امواج می‌توانند بسیار شبیه به اختلال‌های ناشی از کارکرد سیستم باشند. از دلایلی که برای غیر مرتبط بودن این امواج به ابط الجوزا می‌توان ذکر کرد خیلی کوتاه بودن فوران امواج و عدم مشاهده نوترینو است

پس در کل فعلا خبر از ابرنواختر نیست. فوران امواج گرانشی ربطی به ابط الجوزا ندارد و کاهش درخشندگی این ستاره توجیه مشخصی دارد. البته بالاخره در آینده روزی ابط الجوزا منفجر خواهد شد و آسمان ما برای همیشه تغییر خواهد کرد.

تصویری از باقیمانده ابرنواختر ذات‌الکرسی A که توسط تلسکوپهای فضایی هابل و اسپیتزر گرفته شده.

ستاره‌ی در حال انفجار رخدادی شگفت‌انگیز در آسمان است. این واقعه پرتوهای مرگباری تولید می‌کند. پرتو ایکس، تابش ماورای بنفش و حتی فوران مواد ستاره‌ای با سرعت و نیروی بسیار زیاد. کشنده‌ترین آنها پرتوهای گاماست و احتمالا ابط الجوزا در زمان انفجار هیچ پرتو گامایی منتشر نکند.

اما در هر صورت ما 700 سال نوری با ابط الجوزا فاصله داریم و این فاصله بسیار زیادی است. بزرگترین آسیب به صورت فلکی جبار خواهد خورد که ستاره پرنوری را ازدست می‌دهد و باقی‌مانده‌های ابرنواختر جایگزین آن می‌شود.

به اشتراک گذاری این مطلب!

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه