داغ ترین ها
 1. رویدادهای نجومی اردیبهشت 1399
 2. رویدادهای نجومی فروردین 1399
 3. رویدادهای مهم نجومی سال 1399
 4. رویدادهای نجومی اسفند 1398
 5. ابط الجوزا کم‌فروغ‌تر از همیشه
 6. دوران جدید زمین‌شناختی زمین: چیبانیان Chibanian
 7. قائم؛ اولین موشک ماهواره‌بر چهار مرحله‌ای ایران
 8. برنامه جدید فضایی ایران | برنامه «ظفر» برای استقرار در مدار ۵۰۰کیلومتری/ ویژگی‌های جدیدترین ماهواره ایرانی چیست؟
 9. رویدادهای نجومی آسمان در بهمن 1398
 10. کشف سیاه‌چاله‌های سرگردان در اطراف کهکشان‌های کوتوله
 11. قطب شمال سیاره سرخ
 12. فوران اسرارآمیز امواج گرانشی از اطراف ابط‌ ‌الجوزا
 13. کشف سیارک جدیدی که مدارش از زهره کوچکتر است
 14. احتمال کشف سیاره‌ای جدید به دور پروکسیما قنطورس
 15. کنون دوربین بی‌آینه مخصوص عکاسی نجومی عرضه کرد
 16. رویدادهای نجومی آسمان در آذر 1398
 17. انتظار فوران شهابی شدید برای بارش آلفا-تک‌شاخی
 18. بارش شهابی اسدی 98
 19. گذر عطارد: اندازه‌گیری فاصله زمین از خورشید
 20. گذر عطارد: 20 آبان 1398
 21. هر روزِ زهره چقدر است؟
 22. نقشه‌های آسمان مفید برای رصدگران
 23. رویدادهای نجومی آبان ماه 1398
 24. در نامگذاری 20 قمر جدید زحل شرکت کنید
 25. 20 قمر جدید برای زحل، شکستن رکورد مشتری
 26. فراسیاره غول‌پیکری که نباید وجود می‌داشت
 27. رویدادهای آسمان در مهر 1398
 28. مهمانی جدید از ورای منظومه شمسی
 29. هند ویکرام را روی ماه پیدا کرد، هنوز بدون ارتباط
 30. آشنایی با ماهواره جاسوسی KH-11
 • ایران
 • 1399/4/16
 • آخرین به‌روزرسانی 01:59
خبر ها
خبرهای نجوم و فضا
کنون دوربین EOS Ra را معرفی کرد؛ نسخه جدیدی از EOS R دوربین 30 مگاپیکسلی فول فریم بدون آینه و مخصوص عکاسی نجومی.

بالاخره کنون با رونمایی از دوربین بدون آینهEOS RA   با قیمت حدود 2499 دلار به بازار عکاسی نجومی بازگشت. در حالی که بیشتر دوربین‌های DSLR و بدون آینه در عکاسی عمومی کارآیی خوبی دارند، اغلب نیازمند اصلاحاتی برای عکاسی بهتر در آسمان شب هستند. این سومین دوربین “a” کنون بعد از تولید 20Da در 2005 و60Da  در 2012 است که هر دو نیز دارای حسگرهای کراپ بودند.

نمونه کاملی از EOS Ra را از شرکت کنون آمریکا دریافت کردیم تا با استفاده از آن بررسی دوربین قدیمی‌تر مدل R که اکنون در مجله "اسکای اند تلسکوپ" در دست اقدام است را بسط بدیم. هر دو دوربین از نظر نویز و کیفیت عکس شبیه هستند.

مدل EOS Ra نسبت به مدل قدیمی‌تر EOS R در حساسیت بیشتر به نور قرمز (به دلیل فیلتر مخصوص مادون‌قرمزی که در آن نسب شده)، تراز سفیدی(وایت بالانس) تنظیم شده در کارخانه سازنده و 30 برابر بزرگنمایی زنده (لایو) متفاوت است.

کاراتر از 60Da

همه دوربین‌های دیجیتال مصرفی در مقابل حسگرشان فیلتری نصب شده تا نور مادون قرمز را حذف کنند زیرا در غیر این صورت هاله‌‌ی محوی در تصویر ایجاد خواهد شد. اما فیلتر مذبور اکثر نور هیدروژن آلفای موجود در انتهای ناحیه سرخ طیف مرئی که توسط سحابی‌ها ساطع می شود را نیز حذف می‌کند.

اما EOS Ra اینطور نیست. فیلتری که در کارخانه بر روی این دوربین نصب شده مقدار بیشتری از تابش 656.3 نانومتر خط هیدروژن آلفا که از زایشگاه‌های ستاره‌ای  منتشر می‌شود را عبور می‌دهد.

به نظر شرکت کنون دوربین EOS Ra را به فیلتری مجهز کرده که مقدار بیشتری از خط اچ-آلفا را نسبت به دوربین های "a" قبلی خود عبور می‌دهد. کنون ادعا می‌کند که این مقدار چهار برابر بیشتر است.

درحالی که نمی‌توانیم این عدد را تایید کنیم، به نظر عملکرد Ra با 5D MKII که از سال 1388 استفاده می‌شود برابری می‌کند. که البته 5D MKII توسط شرکت دیگری برای عکاسی نجومی بهینه‌سازی شده و فیلتر مادون قرمز آن تعویض شده.

و البته Ra در عکاسی روزمره نیز بدون قرار دادن فیلترهای تصحیح رنگ قابل استفاده است.

هر دو مدل R  و RA  صفحه نمایش زنده روشنی دارند که کار با آن برای کادربندی در شب بسیار راحت تر از اکثر DSLRها است. با این حال به‌روزرسانی ثابت‌افزار (firmware)  EOS Ra نسبت به مدل R برای عکاسان نجومی مزایایی داشته و به جای 10 برابر بزرگنمایی در حالت نمایش زنده، 30 برابر بزرگنمایی دارد که برای فوکوس دقیق روی ستاره‌ها، به خصوص برای لنزهای عریض (واید) بسیار عالی است.

کارکرد هردو مدل R و Ra از نظر نویز یکسان است. هر دو مدل حسگرهای 30 مگاپیکسلی با پیکسلهای 5.34 میکرن مربع دارند.

در حساسیت‌های بالا (ISO) که معمولا برای عکاسی نجومی استفاده می‌شود نویز دوربین R به خوبی  6D MKII  است، حتی شاید کمی هم کمتر باشد با وجودی که این دوربین دومی پیکسل‌های بزرگتر 5.7 میکرونی دارد.

سحابی آمریکای شمالی (NGC 7000) در صورت فلکی دجاجه با دوربین کنون EOS Ra گرفته شده. این دوربین نسخه نجومی دوربین بی‌آینه کنون EOS R است. این عکس از انباشت چهار عکس 6 دقیقه‌ای در حساسیت 1600 با تلسکوپ شکستی آپو استروفیزیکس 105 میلیمتری f/6 وتخت‌کن میدان هاچ گرفته شده.

30 برابر بزرگنمایی در حالت نمایش زنده دوربین EOS Ra. این تصویر در هنگام نصب دوربین روی تلسکوپی دارای ماسک باتینوف گرفته شده.

به دلیل تنظیمات کارخانه‌ای دوربین EOS Ra، فایل خام (raw) عکسهای این دوربین با دمای 2200 کلوین آبی‌تر ذخیره می‌شود. بدین ترتیب عکسی که در نور روز با دمای 5200 کلوین گرفته می‌شود به صورت فایل خام 3000 کلوین (چپ) ذخیره می‌شود که موجب می‌شود تا شبیه عکسهای دوربین‌های معمولی(وسط) به نظر برسد. اما اگر با استفاده از نرم‌افزارهای ویرایش فایل خام دمای عکس را به 5200 کاوین برسانید تصویری صورتی(راست) مانند دوربین‌های بهینه‌سازی شده بدست می‌آورید.

دوربین EOS Ra از سحابی آمریکای شمالی تصویری با رنگ قرمزی غنی‌تر از دوربین 60Da گرفته که بسیار نزدیک به محصول کار دوربین 5D MKII بهینه‌سازی شده توسط شرکتی ثالث است. تصاویر حاصل از EOS R و 6D MKII نیز نشان می‌دهد که دوربین‌های معمولی چه عکسی تهیه می‌کنند.

ترجمه از نازنین تقی‌پور

به اشتراک گذاری این مطلب!

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه