داغ ترین ها
 1. رویدادهای نجومی آبان ماه 1398
 2. در نامگذاری 20 قمر جدید زحل شرکت کنید
 3. 20 قمر جدید برای زحل، شکستن رکورد مشتری
 4. فراسیاره غول‌پیکری که نباید وجود می‌داشت
 5. رویدادهای آسمان در مهر 1398
 6. مهمانی جدید از ورای منظومه شمسی
 7. هند ویکرام را روی ماه پیدا کرد، هنوز بدون ارتباط
 8. آشنایی با ماهواره جاسوسی KH-11
 9. مشخصات ماهواره جاسوسی USA 224 که از سایت سمنان عکاسی کرده است
 10. آمریکا سازمان فضایی ایران را تحریم کرد
 11. ارتباط هند با ماه‌نشین ویکرام قطع شد
 12. سامسونگ فردا گوشی تاشوی خود را در بازار کره عرضه خواهد کرد
 13. تلسکوپ ماموریت WFIRST ناسا وارد مرحله جدید ساخت شد
 14. مدارگرد هندی چاندرایان-2 و ماه‌نشین ویکرام از یکدیگر جدا شدند
 15. ماه‌نورد چینی ماده‌ای عجیب را در طرف دور ماه یافته
 16. حواشی حادثه در مرکز فضایی امام خمینی
 17. با پاندیا، ایرنه و بقیه آشنا شوید. نامهای جدید 5 قمر مشتری.
 18. کپسول سویوزِ بدون خلبان بالاخره به ایستگاه فضایی متصل شد
 19. خوشه کروی امگا قنطورس
 20. اولین عکس فضاپیمای هندی از ماه
 21. رویدادهای آسمان در شهریور ماه 1398
 22. فوران سیاه‌چاله‌ی مرکز راه شیری موجب افزایش 75 برابری درخشندگی آن شد
 23. تصاویر جدید از ماه‌نورد چینی در هشتمین روز فعالیتش
 24. آماتور آمریکایی برخورد جرم آسمانی با مشتری را ثبت کرد
 25. اوج بارش شهابی برساوشی
 26. سنگی غلطان روی سطح ماه
 27. بارش شهابی چیست؟
 28. کشیدگی و حداکثر کشیدگی
 29. بارش شهابی دلتا-دلوی
 30. سیاره بیگانه تازه کشف شده‌ای که سه خورشید دارد
 • ایران
 • 1398/8/2
 • آخرین به‌روزرسانی 00:02
خبر ها
خبرهای نجوم و فضا

ردیاب‌های ماهواره‌ای بر این باورند، تصویری که توسط دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در روز جمعه توییت شد، از طریق یکی از پیشرفته‌ترین ماهواره‌های جاسوسی آمریکا گرفته شده است.

بنا به گفته مارکو لانگبروک، ردیاب ماهواره‌ای مستقر در هلند، این تصویر قطعا از ماهواره ای به نام USA 224 گرفته شده است. این ماهواره توسط دفتر ملی اکتشاف آمریکا در سال 2011 پرتاب و تقریباً همه اطلاعات درباره آن سری و طبقه بندی شده است، اما لانگبروک می گوید بیشتر ناظران با توجه به اندازه و مدار این ماهواره، معتقدند USA 224 یکی از ماهواره های شناسایی چند میلیارد دلاری از نسل KH-11 آمریکاست.

لانگبروک می گوید: این ماهواره اساساً به تلسکوپ بسیار بزرگی مجهز است که بی‌شباهت به تلسکوپ فضایی هابل نیست. اما به جای نگاه به ستارگان، به سطح زمین نگاه و تصاویر بسیار دقیقی را ایجاد می کند.

تصویری که روز جمعه توسط ترامپ منتشر شد و نشان دهنده وضعیت بعد از حادثه در مرکز فضایی امام خمینی (ره) ایران بود، آنقدر دقیق و با جزئیات بود که برخی کارشناسان دچار تردید و شک شدند که این تصویر واقعاً از ماهواره‌ای در بالای زمین گرفته شده باشد.

به نظر می رسد، ترامپ از این تصویر جاسوسی حساس برای دست انداختن مقامات ایرانی بهره برده؛ اما جامعه کوچکی از ردیاب‌های ماهواره‌ای به خود تصویر بیشتر علاقه داشتند تا کلمات ترامپ. این افراد از تلسکوپ‌های خانگی برای تماشای ماهواره‌هایی که در سراسر آسمان در حرکتند، استفاده می کنند و می دانند که اکثر آنها کجا هستند؛ حتی ماهواره های سری مانند USA 224 .

مایکل تامپسون که دانشجوی فارغ التحصیل رشته نجوم در دانشگاه پوردو است و در اوقات فراغت خود ماهواره‌ها را رصد می کند، می‌گوید: ماهواره ها در آسمان فوق العاده روشن و به راحتی قابل رصد هستند. هنگامی که ماهواره‌ای رصد می شود، تعیین این که در آینده دقیقاً در کجا خواهد بود بسیار آسان است. او می گوید: استفاده از ریاضیات برای محاسبه مدار ماهواره‌ها بسیار راحت است.

تامپسون نخستین کسی بود که از پایگاه داده آماتور برای مدیریت ماهواره‌های شناخته شده استفاده کرد تا مکان دقیق ماهواره USA 224 را نشان دهد. وی دقیقا مشخص کرد که اندکی پس از حادثه سمنان این ماهواره بر فراز مرکز فضایی ایران پرواز کرده است.

با این حال لانگبروک از وی هم فراتر رفته و با تطبیق زاویه و لبه سایت پرتاب مدور سمنان در تصویری که توسط ترامپ توییت شده بود، توانسته تصویر گرفته شده توسط USA 224 را کاملا بازسازی کند. محاسبه او نشان می دهد که این عکس دقیقا از زاویه مدار USA 224 گرفته شده است. لانگبروک و یکی دیگر از محققان آنلاین به نام کریستینان تریبرت، همچنین از سایه هایی که توسط برج های اطراف سایت پرتاب ایجاد شده به عنوان ساعت خورشیدی استفاده کرده‌اند - که به آنها اجازه داده تا زمان گرفته شدن عکس توسط ماهواره را تعیین کنند.

هر دو نفر نشان می دهند، این ماهواره که در ساعت 2:14 بعدازظهر به وقت محلی در نزدیکی سایت پرواز کرده این تصویر را گرفته است. لانگبروک می گوید: این تطابق در تعیین وقت عالی است.

پیش از این تجزیه و تحلیل‌ها، برخی از کارشناسان گمان می‌کردند که تصویر توییت شده از سوی ترامپ از هواپیمای بدون سرنشین یا هواپیمای جاسوسی گرفته شده است.

ملیسا هانهام، متخصص تصویربرداری ماهواره‌ای و معاون مدیر مؤسسه Open Nuclear Network در وین اتریش می‌گوید: وقتی تصویر را دیدم، آنقدر شفاف و با وضوح بالا بود که باور نمی‌کردم از ماهواره گرفته شده باشد. اما او تحلیل‌های جدید را قانع کننده می‌داند و می‌گوید: با توجه به اینکه ماهواره در آن لحظه در همان موقعیت قرار داشته، می‌توان گفت به احتمال زیاد منبع تصویر همین ماهواره بوده است.

هانهام می‌گوید: از این که ماهواره‌ای می تواند چنین تصویر شفافی ارائه دهد، متحیر است. ماهواره‌های جاسوسی باید از فراز جو به زمین نگاه کنند، که دقیقاً شبیه به تلاش برای دیدن اشیا در کف استخر است. این ماهواره‌ها همچنین باید در حالی که با سرعت در آسمان در حرکتند، عکاسی کنند. هر دوی این عوامل می‌توانند جزئیات ظریف موجود در تصاویر را تحت‌الشعاع قرار داده و محو سازد.

وی می گوید: حالا سرم را گرفته‌ام و کنجکاوم که چطور این ماهواره تأثیر جو و حرکت اشیا را خنثی کرده و می‌افزاید که فکر می‌کند در این کنجکاوی تنها نیست. دیگران هم سعی در استفاده از این تصویر برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه کارکرد ماهواره USA 224 دارند.

او می گوید: تصور می کنم که رقیبان آمریکا حتما به این تصویر نگاهی می‌اندازند و آن را مهندسی معکوس می‌کنند تا بفهمند که سنسور عکاسی آن به چه صورت کار می‌کند و از چه روش‌های پردازش بعد از عکاسی در آن استفاده می‌شود.

هانهام این موضوع را که آیا توئیت ترامپ برای تحریک ایرانیان ارزش اطلاعاتی که این تصویر در اختیار سایر کشورها قرار می دهد، را داشته یا خیر، مورد سؤال قرار داده و اضافه می کند: این تصمیم وی به عنوان رئیس جمهور بوده است.

به اشتراک گذاری این مطلب!

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه