پرتاب رهیاب لیزا

سحرگاه پنجشنبه ۱۲ آذرماه “رهیاب لیزا” ( LISA Pathfinder ) توسط موشک وگا از گویان فرانسه به فضا پرتاب شد.

Bildschirmfoto 2015-10-07 um 14.11.24

مأموریت اصلی رهیاب لیزا آماده سازی مسیر برای رصدخانه ای فضایی است که قرار است امواج گرانشی مطرح شده در نظریه نسبیت اینشتین را در فضا پیداجستجو کند.
رهیاب لیزا در پایان ماه ژوئن ۲۰۱۶ ( اوایل تیر ماه ۱۳۹۵ ) به فاصله یک میلیون کیلومتری زمین رسیده و در مدار قرار خواهد گرفت. رهیاب لیزاهیچ شباهتی به کاوشگرهای فضایی که تاکنون به فضا رفته اند ندارد.
صد سال پیش، آلبرت اینشتین پیش بینی کرد که جهان ما باید مملو از چیزی به نام امواج گرانشی باشد اما ما همچنان از درستی فرضیه اینشتین بی اطلاعیم زیرا همچنان در جستجوی این امواج هستیم.
امواج گرانشی گریزان و بسیار ضعیفند. در نتیجه دستگاههایی که برای ثبت آنها طراحی شده بسیار بزرگ و حساس هستند.
امواج گرانشی در ساختار فضا و زمان موجودند و می توانند به محققان اطلاعات زیادی در مورد پدیده های رمزآمیز همچون سیاهچاله ها بدهند.

LISA-Pathfinder_science-module-structure__ID_PAVO2008-1891-410
رهیاب لیسا همانطور که از نامش مشخص است مسیر را نشان می دهد. این کاوشگر در عمل به اندازه گیری امواج گرانشی نخواهد پرداخت.  لیزا در واقع دستگاههایی را در فضا آزمایش خواهد کرد تا زمینه برای ارسال جستجوگرهای بعدی را فراهم کند.
با میلیونها منبع بالقوه گرانشی در سراسر جهان، بسیاری انتظار دارند که بتوانیم امواج گرانشی را مشاهده کنیم، این بمنزله انقلابی در نجوم خواهد بود.
امواج گرانشی می توانند تصور انسان درباره جهان هستی، از سیاهچاله ها گرفته تا مهبانگ یا بیگ بنگ را برای همیشه تغییر دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *